Mať svoju vlastnú centrálu je asi sen každej úspešnej firmy. Niektoré si postavia moderný dizajnový sklenený mrakodrap v bratislavskom downtowne, iným stačia historické priestory starej výrobnej fabriky. Kým nové vežiaky na Nivách v Bratislave vyrástli práve na ruinách starých fabrík, v menších mestách Slovenska sa darí niektoré industriálne stavby zachrániť a nájsť im nové využitie.
Možnosť postaviť si centrálu v starej fabrike si vybrala napríklad spoločnosť Karloff, ktorá je známa výrobou čajovo-bylinných likérov Tatratea. Už od roku 2002 vyrába ochutené liehoviny, ale aj destiláty značky Zipser v historickej budove pradiarne pri Kežmarku smerom na Spišskú Belú.
Ale ako firma a jej výroba rástla, do pôvodných priestorov sa už nezmestila. V staršej fabrike produkovali v roku 2017 zhruba milión fliaš alkoholu ročne. Plánovali výrobu zdvojnásobiť a zamerať sa viac na export, kam v tom čase prúdila tretina ich produkcie.
Zo začiatku majitelia firmy, rodina Semaňákovcov, hľadali pozemok v okolí tohto špišského mesta, kde by mohli postaviť moderný závod. Napokon dostali ponuku odkúpiť celý areál starej pradiarne, kde už sídlili.
Plány na múzeum
Priemyselný komplex, ktorý pôvodne slúžil na spracovanie ľanu, dal postaviť v roku 1860 podnikateľ Karol Wein. Na prelome rokov 2017 a 2018 sa preto rodinná firma pustila do rozsiahlej rekonštrukcie budovy a areálu historickej budovy pradiarne v Kežmarku.
„Keďže sme srdciari a ctíme si to, čo nám zachovali naši predkovia, veľa sme neváhali,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ján Semaňák v roku 2019. Firma vtedy plánovala do rekonštrukcie areálu investovať od troch do piatich miliónov eur.
Okrem administratívneho sídla firmy sa tam mala presťahovať aj výroba likérov a pribudnúť mali aj atrakcie pre verejnosť ako podniková predajňa či múzeum.
Rodinná firma plánovala zachovať veľkú časť pôvodnej architektúry hlavnej budovy, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku, ale aj starý komín fabriky, ktorý mal byť prístupný ako vyhliadka. Múzeum malo pripomínať Karola Weina, ľudové tradície a regionálne remeslá. V „novej“ Pradiarni by mali fungovať aj exkurzie výroby Tatratea v nových moderných priestoroch. Nemala tam chýbať ani kaviareň a park.
Meškajú dva roky, ale finišujú
Ukončenie rekonštrukcie bolo pôvodne naplánované na rok 2022. Do toho prišla pandémia, energetická kríza a následná inflácia, takže práce sa zrejme predražili a stavba omeškala. Finsider zistil, že rozsiahla rekonštrukcia nie je ešte ani v súčasnosti ukončená.
„Rekonštrukcia je čiastočne hotová, administratíva je presťahovaná do zrekonštruovanej budovy pradiarne. Výroba ešte presťahovaná nie je, ale to sa udeje v najbližšej dobe, čakáme už len na zopár administratívnych úkonov úradov,“ hovorí o stave rekonštrukcie Lucia Giacková, hovorkyňa firmy Karloff.
Spoločnosť pokračuje ešte vo výstavbe nových skladových hál. V tomto roku plánuje so začatím budovania reštaurácie, obchodu a múzea. Podniková predajňa už vo vynovenom areáli firmy funguje.
Vydavateľské aktivity
Okrem výroby a predaja alkoholu sa zakladateľ firmy Ján Semaňák, ktorý nedávno zomrel, venoval aj vydavateľskej činnosti. Figuroval vo vydavateľstve Torden, ktoré publikovalo aj proruské knihy ešte pred útokom Ruska na Ukrajinu.
Proruskými postojmi sa v minulosti netajil ani samotný Ján Semaňák, ktorý dával rozhovory alternatívnym médiám. Na trh plánoval takisto priniesť tradičný ruský nápoj kvas.
„S kvasom chceme oživiť tradíciu tohto staroslovanského nápoja, ktorý sa dodnes vo veľkom pije hlavne v Rusku,“ hovoril J. Semaňák pre časopis Trend v roku 2017. Zjavne ostalo len pri plánoch, lebo v produktoch na webe firmy sa tento nápoj nenachádza. Je tam však vodka.
Vydavateľstvo Torden vzniklo v 2016 a jeho majiteľkou bola Stella Semaňáková, sestra Erika Semaňáka, ktorý je majiteľom Karloffu. V roku 2022 sa konateľom Tordenu stal Róbert Merva bývalý šéfredaktor portálu Hlavný denník. Majiteľom vydavateľstva je od toho istého roku občianske združenie Sláva, ktoré sídli v pradiarni, teda na tej istej adrese ako firma Karloff.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: