Návrh, aby dôchodcovia dostali v apríli 2022 jednorazový príplatok k penzii, neprešiel parlamentom. Novelu zákona o sociálnom poistení predložila skupina poslancom zo strany Hlas-SD. Príspevok mal podľa predkladateľov kompenzovať koniec valorizácie dôchodkov o pevnú sumu. Po novom sa valorizujú len o takzvanú dôchodcovskú infláciu. Príspevok mal kompenzovať aj v súčasnosti razantnejší rast cien.

Príspevok mal byť v troch sumách. Najvyššiu sumu 300 eur by dostali penzisti, ktorých poberané dôchodkové dávky sú najviac vo výške 1,5-násobku priemerného starobného dôchodku v roku 2021. Sumu 200 eur by podľa návrhu dostali penzisti, ktorých penzie sú vo výške od 1,5- a najviac dvojnásobku priemernej penzie. Sto eur by dostali tí, ktorých dôchodok je vyšší ako dvojnásobok.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Bollár (Sme rodina) však chcú ľuďom nad 60 rokov rozdávať poukaz na 500 eur, ak sa dajú do Vianoc zaočkovať treťou dávkou vakcíny alebo pôjdu na prvú. Poukaz budú môcť minúť v rôznych prevádzkach ako sú hotely, reštaurácie, kultúra, ale aj služby. Očkovaná staršia osoba ho bude môcť aj darovať inej osobe.

Štát by to malo stáť 500 miliónov eur, ktorými cez poukazy podporia aj podnikateľov. Poukaz by mal fungovať cez špeciálny QR kód na platby. Použiť ho budú môcť v gastre, kaderníctvach, galériách, hoteloch a penziónoch, lyžiarskych vlekoch a podobne.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: