Valorizácia dôchodkov v roku 2022 sa zmení. Penzistom už totiž zákon nebude garantovať každoročné zvýšenie dôchodku o pevnú sumu. Po novom si od januára prilepšia len o takzvanú dôchodcovskú infláciu. Podľa Štatistického úradu SR dosiahla úroveň 1,3 percenta.


Tento parameter predstavuje rast spotrebiteľských cien domácností dôchodcov za prvých šesť mesiacov daného roka. Štatistici ho počítajú porovnaním dôchodcovskej inflácie s prvým polrokom predchádzajúceho roka. Úroveň rastu sa zverejňuje každý mesiac.

Ako sa zvýšia dôchodky

Ľudia tak môžu počítať s tým, že od januára im dôchodková dávka vzrastie o dôchodcovskú infláciu. To v praxi znamená zvýšenie o 1,3 percenta z danej výšky penzie, ktorú poberajú. Každý dôchodca si tak vie januárový rast vypočítať v podstate sám.

Keď dôchodca poberá napríklad 345 eur mesačne, od budúceho roka si prilepší o takmer štyri a pol eura. V zásade platí, že čím vyššia je penzia, tým razantnejšia je aj valorizácia dôchodkov v roku 2022. Napríklad pri dôchodku 665 eur bude rast predstavovať 8,65 eura.

Príklad č. 1:

  • Dôchodok: 325 €
  • Valorizácia: 4,23 € (o 1,3 %)
  • Výška dôchodku od januára: 329,23 €

Príklad č. 2:

  • Dôchodok: 467 €
  • Valorizácia: 6,07 € (o 1,3 %)
  • Výška dôchodku od januára: 473,07 €

Príklad č. 3:

  • Dôchodok: 708 €
  • Valorizácia: 9,20 € (o 1,3 %)
  • Výška dôchodku od januára: 717,20 €

Dôchodcovia zároveň môžu počítať s rastom bez toho, aby o to museli žiadať. Valorizácia dôchodkov v roku 2022 totiž prebehne automaticky. Funguje to tak spravidla každý rok. Sociálna poisťovňa ale bude ľudí o ich individuálnom zvýšení penzie informovať. Po valorizácii sa potom vyplatia už v januárovom termíne.

Štát už rast negarantuje

Prečo sa ale penzie budú zvyšovať len podľa inflácie? Systém bol ešte v roku 2017 nastavený inak. Vtedajšia vláda vložila do legislatívy klauzulu, podľa ktorej sa dôchodky valorizovali buď klasicky o rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, alebo o pevne určenú sumu.

Pevná sumu predstavovala dve percentá z priemernej mesačnej sumy z tej dôchodkovej dávky, ktorú penzista poberá. Tento údaj zastrešuje Sociálna poisťovňa, ktorá ho tiež zverejňuje na konci júna daného roka. S pevnou sumou ale zákon už v roku 2022 nepočíta.

Keď ešte fungoval starý systém, vždy sa použil ten parameter na zvýšenie penzie, ktorý bol pre dôchodcu výhodnejší. Keby sa stalo, že sa mu penzia po valorizácii s infláciou zvýšila menej ako o pevnú sumu, použil sa zákonom garantovaný rast.

Penzistom tak štát zaručoval, že aj keby inflácia rástla pomalším tempom, ich dávka sa na začiatku roka zvýši vždy aspoň o dve percentá z priemerného dôchodku. Výhodou takého nastavenia valorizácie bol aj fakt, že všetky penzie sa posudzovali samostantne. A to aj v prípade, že ich niekto poberá viac.

Valorizácia dôchodkov v roku 2022

Niekto si neprilepší

Kvôli zmene valorizácie tak niektorí ľudia prídu aj o dvojnásobné zvýšenie dôchodku. Ešte v januári tohto roka sa napríklad niekomu so starobnou penziou pod 360 eur zvýšila o 9,40 eura. Tento rok si dôchodcovia s rovnakou sumou neprilepšia o viac ako 4,68 eura.

Každoročná valorizácia ale nemusí zvýšiť penziu každému. Týka sa to ľudí, ktorí majú nárok na minimálny dôchodok. Napríklad ak niekto 30 rokov platil dôchodkové poistenie, ale podľa klasického výpočtu má dostávať napríklad len 300 eur.

Štát mu v tomto prípade bude vyplácať minimálny dôchodok vo výške 334,30 eura mesačne. Keďže ani po budúcoročnej valorizácii pôvodná suma dôchodku neprekročí štátom garantovanú minimálnu penziu, jeho dôchodok sa zvyšovať nebude.

Valorizácia dôchodkov v roku 2022 (tabuľka)

Redakcia portálu Finsider.sk pripravila prehľadné tabuľky o tom, ako bude vyzerať valorizácia dôchodkov v roku 2022 podľa výšky dôchodku.

Ak chcete zistiť, ako sa vám od januára zvýši penzia, kliknite na tlačidlo, ktoré zobrazuje hranicu sumy vášho dôchodku.

Každá tabuľka potom obsahuje údaj o aktuálnej výške penzie, ako sa bude valorizovať a aká bude výsledná výška dôchodku od 1. januára 2022.

Viac článkov o dôchodkoch

Staňte sa našim fanúšikom a žiaden článok o dôchodkoch Vám už neunikne


This will close in 15 seconds