Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) po konzultácii s mestskou časťou Lamač a mestskými poslancami zaradil Vrančovičovu ulicu medzi projekty programu Živé miesta na obnovu zanedbaných verejných priestorov. MIB už vyhodnotil názory 290 miestnych obyvateľov, ktorí sa zapojili do participatívnych aktivít. Tie by mali poslúžiť ako podklad pre zadanie pre architektov, ktorí navrhujú projekty Živé miesta.


Ľudia tam chcú viac zelene, lepšie podmienky pre chodcov a zachovanie pokojného charakteru ulice. Podľa ich názorov by na ulici mohli po obnove pribudnúť nové lavičky, spomaľovacie prahy, pešia zóna, nové priechody pre chodcov či bezbariérový prechod z jednej strany ulice na druhú. Na ulici by sa mohli v budúcnosti konať aj hody, výstavy, príležitostné trhy či pokojné kultúrne podujatia.

Vrančovičova ulica bola podľa MIB historickým jadrom Lamača, okolo ktorého sa obec postupne rozrastala. V súčasnosti sú tam poškodené betónové panely prekrývajúce potok, zanedbaná zeleň a okolie pamätníkov, či problémy súvisiace s riešením dopravy. Obnova tak prebehne v celej dĺžke a profile Vrančovičovej ulice.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: