Poisťovne a sprostredkovatelia sa zrejme nevyhnú povinnosti predkladať klientom pri uzatváraní poistenie takzvané informačné formuláre. Po vyše dvoch rokoch príprav čaká vyhláška na podpis ministra financií Igora Matoviča.


Vzor informačných formulárov predložil do pripomienkového konania ešte v roku 2019 vtedajší minister Peter Kažimír. Podľa návrhu by poisťovne mali informovať klientov o celkovej výške poistného, ďalej o tom aká je predpokladaná suma poplatkov určená na krytie rizík, aké sú náklady na uzatvorenie poistenia a aké sú ostatné náklady poisťovateľa. Pri investičných životných poistkách by mali dostať aj údaj o tom, aká suma je určená na investovanie. Ministerstvo pripravilo tri rôzne formuláre podľa toho, aké poistenie bude klient uzatvárať. Klient pritom musí dostať informáciu ešte pred uzatvorením zmluvy.

Ak I. Matovič vyhlášku podpíše, poisťovne a sprostredkovatelia budú musieť nové formuláre klientom prekladať od januára budúceho roku. Proti zavedenie nových formulároch sa pritom ozvali zástupcovia poisťovní i sprostredkovateľov.