Správu sme aktualizovali 23. februára o 7:16:


Vládna koalícia by chcela vyplatiť 13. dôchodky v tomto roku o niečo skôr ako v minulých rokoch. V nedeľu (20. február) to povedal podpredseda finančného výboru György Gyimesi (OĽaNO) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa jeho slov by sa mali vyplatiť v máji alebo v júni tohto roka, čo by malo zmierniť prudký rast inflácie.

„Bude o tom informovať ministerstvo financií. Myslím si, že toto opatrenie bude tým, ktoré reálne prinesie dôchodcom peniaze,“ povedal G. Gyimesi.

Podľa tlačového odboru ministerstva práce, ktoré oslovil Finsider, navrhol toto opatrenie minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). „Aby seniori mohli počítať s peniazmi z 13. dôchodkov skôr, navrhol minister Krajniak partnerom vyplatiť aspoň ich časť už v polovici roka,“ tvrdí rezort.

Jednota dôchodcov na Slovensku už pritom v polovici februára žiadala vládu, aby sa na začiatku apríla tohto roka mimoriadne valorizovala dôchodky minimálne o tri percentá.

Výška 13. dôchodku sa vlani podobne ako rok predtým pohybovala v rozpätí od 50 eur až 300 eur a závisela od konkrétnej výšky dôchodku alebo poberaných dôchodkov. Pritom platí, že čím nižší dôchodok, tým vyššia bola suma vyplateného 13. dôchodku. Od 2. do 24. novembra 2021 ho dostalo viac ako 1,4 milióna penzistov.

(Inzercia)