Priemerná výška poistného plnenia na jeden zásah Horskej záchrannej služby (HZS) je 304 eur. Vyplýva to zo štatistík poisťovne ČSOB, pričom vo viac ako dvoch tretinách prípadov, kedy je nevyhnutný zásah HZS, ide o pomoc na lyžiarskych zjazdovkách, zvyšok tvoria zásahy v horských terénoch. Náklady spojené so zásahom HZS nie sú štandardne kryté z verejného zdravotného poistenia.


Tie najnákladnejšie zásahy presiahli aj 800 eur. „Štatistiky HZS potvrdzujú, že počet prípadov, kedy bola nevyhnutná ich pomoc, z roka na rok rastie. Náklady spojené s poskytovaním prvej pomoci na horách, pátraním, vyslobodzovaním či transportom z hôr alebo zjazdovky do najbližšieho zdravotného zariadenia však nie sú kryté z tzv. klasického zdravotného poistenia,“ upozorňuje riaditeľka Odboru produktového manažmentu ČSOB Michaela Pardubská.

Príkladom je prípad turistu, ktorý si vykĺbil rameno na reťaziach pri výstupe do Priečneho sedla. Vyše 500-eurové poistné plnenie poisťovňa uhradili turistovi, ktorý sa pri schádzaní z Popradského Plesa na Štrbské Pleso pošmykol a zlomil si členok na pravej nohe. Na pomoc mu museli prísť záchranári z HZS, ktorí ho na nosidlách zniesli dole.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: