Saxo Bank: To najhoršie je už za nami

Aj keď na finančných trhoch vládne optimizmus, mnohí sa zamýšľajú nad tým, či radosť nie je predčasná. Stále totiž môže prísť vlna bankrotov po druhej vlne koronavírusu, vyriešená nie je zatiaľ ani distribúcia vakcíny.


„Pri pohľade na dáta však môžeme povedať, že nás čaká rok silného ekonomického oživenia. Podporovať ho bude najmä likvidita centrálnych bánk a pozitívny úverový impulz Číny,“ tvrdí hlavný makro analytik Saxo Bank Christopher Dembik.

Úverová aktivita v Číne je podľa neho spoľahlivý predstihový indikátor, ktorý predpovedá, ako sa v nasledujúcich deviatich až dvanástich mesiacoch bude vyvíjať svetová ekonomika. Vyjadruje sa ako agregátny objem úverov v pomere k hrubému domácemu produktu.

Prvýkrát od roku 2015, kedy prišlo k devalvácii juanu, je úverový impulz nad hranicou piatich percent HDP. V druhom kvartáli bol na úrovni 6,2 percenta. „Je to dôsledkom opatrení čínskej vlády a centrálnej banky, ktoré sa obe snažili podporiť ekonomiku v čase najťažšej zdravotnej krízy. Ovocie z toho budeme môcť zbierať v prvom a druhom kvartáli budúceho roka,“ tvrdí Dembik.

Silné ekonomické oživenie podľa neho signalizuje aj likvidita centrálnych bánk. Všetky hlavné centrálne banky sveta pumpujú v súčasnosti nové peniaze do ekonomiky. „Myslím si preto, že nás čaká rok obnovy ekonomiky. Nebude to priamočiary rast. Určite narazíme aj na problémy, no s istotou môžeme povedať, že chaotický rok 2020 a s ním to najhoršie z Covid krízy, je definitívne za nami. Ťažiť z toho budú najmä rizikové aktíva, napríklad rozvojové trhy,“ dodal Dembik.