Od júla mi mal stúpnuť dôchodok, no ja som dostal rovnakú sumu ako predtým. Budú sa teda dôchodky zvyšovať alebo nie? Podobné otázky v týchto dňoch pokladá množstvo penzistov nielen na na sociálnych sieťach. Ako to teda so zvyšovaním dôchodkov je?


Pravdou je, že dôchodky sa zvyšujú od 1. júla 2023. Lenže Sociálna poisťovňa dostala na ich prepočet viac času. Preto vyplatí valorizované dôchodky prvýkrát až v auguste tohto roku.

Penzisti sa pritom nemusia báť, že by prišli o peniaze. Sociálna poisťovňa im v auguste vyplatí aj doplatok za júl. Aj Sociálna poisťovňa na svojej internetovej stránke dôchodcov ubezpečuje, že im v auguste všetko doplatí: „Poberatelia dôchodkov sa nemusia obávať, zvýšená suma dôchodku im bude doplatená spätne od 1. júla 2023 bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o zvýšení sumy dôchodku rozhodne.“


Ak niekto poberá dôchodok vo výške 550 eur, mal by mu po valorizácii vzrásť o 58,40 eura na 608,40 eura. K tejto sume mu v auguste Sociálna poisťovňa pošle ďalších 58,40 eura, čo predstavuje sumu zvýšenia za júl. Okrem toho mu pošle aj doplatok, ktorý platí od 1. júla do dňa výplaty dôchodku. Od septembra bude už dostávať pravidelne 608,40 eura.

O koľko porastú dôchodky?

Mimoriadna valorizácia dôchodkov spôsobí, že od 1. júla 2023 porastú všetky penzie o 10,6 percenta. Vypočítať si, o koľko presne sa zvýši vaša penzia, môžete na jednoduchej kalkulačke, ktorú pripravil portál Finsider. Do kalkulačky stačí zadať výšku súčasného dôchodku a tá vám následne vyráta, aká bude výška vášho dôchodku po valorizácii.

Valorizovať sa pritom budú všetky dôchodky – porastú tak starobné dôchodky, predčasné starobné dôchodky, invalidné dôchodky, vdovské a vdovecké dôchodky ako aj sirotské dôchodky. O valorizáciu pritom nie je potrebné žiada, Sociálna poisťovňa prepočíta dôchodky automaticky.

Dôchodky by mali znovu vzrásť v januári budúceho roku. Budúcoročná valorizácia však bude nižšia, keďže sa od dôchodcovskej inflácie, od ktoré sa valorizácia odvíja, odpočíta mimoriadna valorizácia dôchodkov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: