Pracujúci rodič dostane príspevok na dieťa 200 eur, rodič bez práce stovku. Taká je prvá časť daňovo-odvodovej reformy z dielne rezortu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Podrobnosti predstavil v nedeľu (14. november) počas tlačovej konferencie. Zmeny v politikách podpory rodiny majú podľa ministra financií „eliminovať dopady chudoby na rozvoj talentov detí“.


Príspevok pre rodičov nebude v podobe jednej dávky. Reforma by mala zvýšiť hneď niekoľko úľav a veličín pre pracujúcich, ale aj nepracujúcich rodičov. Pracujúci rodič tak bude môcť získať na jedno dieťa do 18 rokov 200 eur mesačne. Hotovostná platba pre dieťa nepracujúceho rodiča sa zvýši na 30 eur a 70 eur získa dieťa napríklad na doučovanie, krúžky či športové aktivity.

Ambíciou I. Matoviča je časť opatrení presadiť už od 1. januára budúceho roka. Ako dodal, priebežne by sa potom každý štvrťrok zavádzali ďalšie z opatrení tak, aby sa všetky podarilo spustiť do konca budúceho roka. Štát na zmeny bude potrebovať približne 1,2 miliardy eur ročne. Peniaze chce rezort financií získať šetrením či napríklad obmedzením zisku zdravotných poisťovní.

Prídavky a krúžky

Rezort financií navrhuje zvýšiť niekoľko príspevkov a úľav, na ktoré majú rodičia nárok. V rámci dvoch kategórií si prilepšia všetci rodičia bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie. Prvou kategóriou sú rodinné prídavky na deti. Bez reformy by mali prídavky od januára 2022 dosiahnuť 25,88 eura mesačne.

Po reforme by mala mesačná suma rásť zo súčasných 25,50 eura na 30 eur na deti do 18 rokov. Na študentov vysokej školy nad 18 rokov veku budú rodičia dostávať prídavok na úrovni 50 eur mesačne až do ukončenia štúdia. Zavedenie tohto opatrenia by malo stáť zhruba 105 miliónov eur ročne.

Druhou kategóriou zvyšovania pre všetkých rodičov je príspevok na služby pre deti. Ide napríklad o školské krúžky, doučovanie či športové aktivity. Dieťa by na to malo po novom dostávať 70 eur mesačne. Súčasný príspevok je podľa rezortu financií zhruba 12 eur. Peniaze budú mať deti na virtuálnej karte.

Malo by to fungovať tak, že do aplikácie sa bude prihlasovať záujemca, ktorý chce poskytovať služby. V aplikácií budú registrované deti, ktoré sa na službu prihlásia. Poskytovateľ si z virtuálnej karty vyúčtuje cenu služby a štát mu z nej zoberie zrážkovú daň 29 percent. Opatrenie má stáť 570 miliónov eur.

Príspevok na dieťa 200 eur
Príspevok na dieťa 200 eur dostane len pracujúci rodič. (zdroj: MFSR)

Daňový a rekreačný bonus

Po reforme by si mali výraznejšie prilepšiť pracujúci rodičia, ktorí si uplatňujú napríklad daňový bonus na dieťa. Rezort financií totiž navrhuje úplne zrušenie delenia bonusu na tri kategórie podľa veku. Po novom si rodič uplatní 70 eur mesačne na každé dieťa mladšie ako 18 rokov veku. Náklady tohto opatrenia ministerstvo vyčíslilo na 269 miliónov eur ročne.

V súčasnosti si rodič môže uplatniť daňový bonus 23,22 eura na dieťa, ktoré je staršie ako 15 rokov. V prípade dieťaťa od šesť rokov veku do 15 rokov veku je daňový bonus 39,47 eura a v prípade detí mladších ako šesť rokov je suma až 46,44 eura mesačne. Daňový bonus menila aj bývalá vláda, ktorá ho rozdelila na dve kategórie – na dieťa do a nad šesť rokov veku.

Druhým opatrením pre pracujúcich rodičov bude takzvaný rekreačný bonus na dieťa vo výške 30 eur mesačne. Podľa rezortu financií je to v súčasnosti zhruba šesť eur. Po reforme by ho mali dostávať všetky deti pracujúcich rodičov do 18 rokov veku. Podobne ako príspevok na služby pre deti, aj rekreačný príspevok by mal byť na virtuálnej karte. Toto opatrenie bude stáť 254 miliónov eur ročne.

Príspevok na dieťa 200 eur
Príspevok na dieťa 200 eur dostane len pracujúci rodič. (zdroj: MFSR)

Príspevok na dieťa 200 eur

Po zvýšení rodinných prídavkov, príspevku na služby pre deti, daňového a rekreačného bonusu by sa mali pracujúci rodičia dočkať mesačného prilepšenia na dieťa vo výške 200 eur. Rodič bez práce si prilepší len vďaka vyšším prídavkom a príspevku na krúžky.

Ministerstvo financií zvýšenie ukázalo aj na dvoch ilustračných príkladoch. Napríklad matka, ktorá pracuje za minimálnu mzdu a stará sa o dve deti (vek detí je 12 a 16 rokov), by si mala po reforme prilepšiť o 286 eur mesačne. Kým dnes má podľa rezortu nárok na zhruba 623 eur, po novom to bude už 909 eur.

Podľa príkladu si o podobnú sumu prilepší aj štvorčlenná rodina, v ktorej matka a otec spolu zarábajú 2 000 eur mesačne v hrubom. Ak majú dve deti (vek detí štyri a osem rokov), mali by si po reforme prilepšiť o 263 eur mesačne. Podľa rezortu dnes dostávajú 1 685 eur, po novom to bude už 1 948 eur mesačne.

Bude sa šetriť na strane štátu

Minister finanicií chce peniaze na opatrenia pre rodiny hľadať napríklad aj v štátnych inštitúciách. Ubudnúť by mali dve percentá zamestnancov verejnej správy, čo by malo priniesť 180 miliónov eur ročne. V pláne je aj zníženie výdavkov na zbrojenie o 200 miliónov eur ročne.

Ďalších 50 miliónov by mala priniesť vyššia efektivita štátnych podnikov a 50 miliónov zrušenie poistiek štátneho majetku. Avizovaná paušálna daň 29 percent, ktorú budú odvádzať poskytovatelia služieb pre deti, by mala priniesť 293 miliónov eur ročne.

I. Matovič avizoval aj zavedenie milionárskej dane 0,1 percenta ročne z majetku nad jeden milión eur, vyšší odvod z hazardu či nižší rast podielových daní. Obmedziť chce aj zisk zdravotných poisťovní, na čom by mal štát získať 20 miliónov eur ročne.

Rezort počíta aj sa návratom 150 miliónov eur do ekonomiky od rodičov, ktorým sa zvýšia príspevky na deti. Návrhy už verejne podporili niektorí koaliční poslanci a ministri. Odborníci sú zatiaľ v hodnotení zdržanliví a čakajú na zvyšok návrhov reformy.

(Inzercia)