Inflácia znehodnocuje peniaze. Ak mal niekto pred rokom sto eur, ktoré si odložil bokom a nijako ich nezhodnocoval, môže si za túto sumu kúpiť menej tovarov a služieb, ako keby ju minul už vlani. Odvtedy totiž väčšina vecí zdražela.


Portál Finsider preto pripravil kalkulačku inflácie. Pomocou nej si možno jednoducho vypočítať, ako sa znehodnocujú úspory už od roku 1991, respektíve akú sumu by sme dnes potrebovali na to, aby sme si za ňu mohli kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb ako v minulosti.

Napríklad v roku 1991 sme si mohli za tisíc eur kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb ako dnes za 6 000 eur. A ak mal niekto tisícku v roku 2020, tak dnes by potreboval 1 331 eur.

Vďaka inflačnej kalkulačke si možno porovnať, či zhodnotenie v banke alebo výnos našej investície stačí pokryť infláciu. Napríklad, ak sme v roku 2014 investovali 10-tisíc eur a každý rok sme zarobili 5 percent, znamená to, že dnes máme celkovo 16 470 eur. Ak zarátame infláciu, tak pomocou inflačnej kalkulačky zistíme, že na to, aby sme si mohli dovoliť kúpiť to čo v roku 2014 za 10-tisíc eur, tak by sme dnes potrebovali 14 351 eur. Naša investícia tak dokázala poraziť infláciu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: