Ministerstvo práce cez parlament pretlačilo zmenu, po ktorej sa predčasným penzistom zníži výška trinásteho dôchodku o takmer 30 eur. Predčasní dôchodcovia mali mať totiž vyšší trinásty dôchodok ako starobní penzisti. Po novom bude platiť, že výška žiadneho druhu trinásteho dôchodku nemôže prekročiť sumu trinásteho dôchodku, ktorú dostávajú starobní dôchodcovia.


Starobný dôchodca by mal dostať trinásty dôchodok na úrovni 606,30 eura. Predčasní penzisti by mali dostať rovnakú sumu. Niektoré dôchodky, ako napríklad vdovecký, sirotský a invalidný dôchodok do 70 percent, sú pomerne nízke. Suma trinástej penzie pre tieto druhy dôchodkov bude preto 300 eur.

Ak niekto dostáva viacero dôchodkov naraz, do úvahy sa zoberie tá penzia, ktorá bude pre neho výhodnejšia. Ľuďom, ktorí poberajú sociálny dôchodok a dôchodok za výsluhu rokov, sa suma trinásteho dôchodku určí rovnako ako invalidným penzistom s poklesom schopnosti pracovať nad 70 percent. V tomto roku by mali dostať takmer 494 eur a vdovský bude na úrovni 339 eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: