Spoločnosti Finportal sa v roku 2022 podarilo navýšiť obrat o 15 percent na 41 miliónov eur. Vďaka tomu by firma mala poskočiť na tretie miesto rebríčka top sprostredkovateľov za Partners Group SK a OVB Allfinanz Slovensko.

Objem sprostredkovaných hypoték dosiahol 1,2 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o jedenásť percent. Darilo sa aj ostatným oblastiam, keď objem majetku pod správou narástol o 31 percent, v životnom poistení si Finportal pripísal rast o 12 percent a v neživotnom o 24 percent.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa Finportalu podarilo vlani navýšiť počet sprostredkovateľov o 402 na celkových 2 276 agentov. Išlo o najvyšší nárast spomedzi všetkých sprostredkovateľských firiem na trhu. Spoločnosť tak spolupracuje s druhým najvyšším počtom podriadených finančných agentov na trhu. V tomto roku by mala pod seba začleniť dve interné siete spoločnosti NN Slovensko. Vďaka tomu by sa počet agentov mohol dostať k číslu 3 000. Finportal by sa tak mohol výrazne priblížiť v počte agentov spoločnosti OVB, ktorá mala na začiatku tohto roku 3 294 agentov.

NN chce presúvať svoje interné siete pod Finportal potom, ako tu začiatkom minulého roku získalo väčšinový podiel. NN odkúpilo podiel Arcy a časť akcií získalo aj od zakladateľa spoločnosti Rudolfa Adama, ktorý dovtedy vlastnil polovicu firmy. Arca do Finportalu vstúpila v januári 2020, no už v apríli začali prichádzať prvé správy o tom, že Arca má problémy. Hoci Arca mala vo Finportale polovičný podiel, manažérsku kontrolu si zachoval R. Adam, Arca tak nemala vplyv na fungovanie spoločnosti. R. Adam zostal predsedom predstavenstva aj potom, ako do firmy vstúpilo NN.

Finportal spustil realitný projekt

Finportal ako broker pool sa zameriava na podporu spoločností, s ktorými spolupracuje. „Aj v roku 2022 sme sa snažili našim partnerom prinášať riešenia, ktoré by podporovali ich organický rast a prinášali im nové obchodné príležitosti,“ vraví obchodná riaditeľka spoločnosti Finportal Katarína Faktorová.

V júni 2022 spoločnosť spustila exkluzívnu spoluprácu s Patron GO, ktorý prostredníctvom mobilnej aplikácie poskytuje klientom na českom a slovenskom trhu analýzu platieb prostredníctvom ich bankových účtov s využitím nariadenia PSD2. „Táto spolupráca bola pre nás prirodzená voľba, keďže tak  Finportal, ako aj Patron Go je silní v IT zázemí a prinášaní noviniek na slovenský finančný trh,“ tvrdí K. Faktorová.

Ďalším veľkým projektom bolo spustenie Finportal pre reality, ktorý prepája realitný a finančný trh. „Oba sektory sú navzájom naviazané a kooperujúce oblasti, v ktorých je veľký potenciál na zlepšenie. Zvýšenie efektivity práce tak pocíti realitný maklér, ako aj samotný klient. Spojenie týchto dvoch „svetov“ pod jednu spoločnosť je cesta, ako rýchlo a efektívne uspokojiť potreby klienta,“ vysvetľuje K. Faktorová.

Úspešný rok má podľa nej za sebou aj projekt Finportal Corporate Centrum. Jeho cieľom je podľa obchodnej riaditeľky zabezpečovať odborné poradenstvo pre zamestnávateľov týkajúce sa trendov v motivácii a stabilizácii zamestnancov, či navrhovať nové riešenia pre zamestnanecké skupiny a zabezpečiť ich implementáciu a servis.

Na hypotéky sa už sprostredkovatelia nemôžu spoliehať

Kým vlani mnohí sprostredkovatelia predovšetkým v prvej polovici roku ťažili z enormného záujmu o hypotéky, tento rok sa na takýto impulz pre vysoké úrokové sadzby nemôžu spoliehať. Predseda predstavenstva Finportalu R. Adam vraví, že rok 2023 môže ovplyvniť najmä tých sprostredkovateľov, ktorí sa zameriavali primárne na financovanie bývania klientov. „Na možnú stagnáciu v oblasti hypoték sme našich partnerov upozorňovali vopred. Niektorým z nich sa po rokoch špecializácie na úvery podarilo s našou pomocou preniknúť napríklad do sektora životného poistenia a kompenzovať tak dnešný pokles produkcie v úveroch a realitách,“ vraví.

Súčasná situácia podľa neho ovplyvní najmä hypotekárnych špecialistov, obzvlášť tých so zameraním na refinančné úvery. „Pre nich bude dôležité rozšíriť pôsobenie o ďalšie sektory a produkty. U niektorých to bude návrat k oblasti, ktorej sa už historicky venovali, pre iných úplne nová skúsenosť a proces včlenenia ďalších produktov do svojho portfólia,“ vysvetľuje R. Adam.

Napriek tomu, že na trhu sa očakáva prepad úverovania o 30 až 50 percent, Finportal by si chcel udržať objem sprostredkovaných úverov. „Je to výzva, no nebojíme sa jej,“ tvrdí R. Adam.

Výhodou Finportalu je podľa neho široké produktové portfólio ako aj produktová podpora. „V súčasnosti je zo strany samostatných finančných agentov špecializovaných na úvery racionálnejšie, viac ako kedykoľvek predtým, využiť služby broker poolu,“ myslí si R. Adam.

V tomto roku očakáva rast v sektore životného poistenia a investícií. „Životné poistenie je dôležitou súčasťou finančného zabezpečenia a ochrany rodín. Klienti už chápu výhody, ktoré môže toto poistenie poskytnúť, a ako môže pomôcť chrániť finančnú budúcnosť človeka. Pri súčasnej ekonomickej neistote je taktiež dôležité investovať do finančnej rezervy, ktorá vás ochráni pred akýmikoľvek neočakávanými udalosťami,“ dodal R. Adam.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: