Partners Group SK postupne rozširuje oblasť svojej pôsobnosti. Kým v minulosti išlo len o sprostredkovateľskú spoločnosť, postupne do svojej skupiny pridáva ďalšie finančné inštitúcie. V roku 2019 jej matka Partners Group Holding SK spustila firmu Partners Investments, ktorá ponúka investovanie do ETF. Tento rok už získala licenciu pre poisťovňu a teraz jej Národná banka Slovenska udelila licenciu pre správcovskú spoločnosť Partners Asset Management.

Predsedom predstavenstva nového správcu je Juraj Juras. Ten je aj šéfom predstavenstva jej sesterskej spoločnosti Partners Investments ako Partners poisťovne.

Partners Asset Management ponúkne najprv realitný fond

Aj keď firma Partners Asset Management vznikla už v októbri minulého roku, na to aby mohla začať ponúkať podielové fondy, potrebovala povolenie od Národnej banky Slovenska. Investičný riaditeľ Partners Asset Management Jakub Rosa očakáva, že začnú svoje služby ponúkať v poslednom štvrťroku tohto roka. Výhradným distribútorom fondov novej spoločnosti bude Partners Group SK.

„Založenie správcovskej spoločnosti je prirodzeným krokom v napĺňaní našej misie zvýšiť dostupnosť kvalitných investičných príležitostí, po ktorých stále pociťujeme vysoký dopyt od klientov Partners Group SK,“ vysvetľuje J. Rosa, prečo sa rozhodli založiť nového správcu. Za konkurenčnú výhodu v porovnaní s ostatnými správcovskými spoločnosťami považuje nezávislosť, ktorá sa podľa neho prejaví na vyššom výnose klientov.

„Vlajkovou loďou a zároveň prvým fondom v ponuke je Partners Fond realitných investícií. Ako už z názvu vypláva, ide o takzvaný špeciálny fond nehnuteľností. Nehnuteľnosti sú nevyhnutnou alternatívnou investíciou v klientskych portfóliách,“ tvrdí J. Rosa. Priama investícia do nehnuteľností má však podľa neho viacero špecifík, ako je napríklad vysoká vstupná investícia, nízka diverzifikácia a likvidita, náklady na údržbu či komunikácia s nájomcami. „V realitnom fonde preberá túto zodpovednosť na seba skúsený tím odborníkov. Fond umožňuje investorom participovať na vývoji realitných projektov do ktorých by inak nemohli investovať,“ vysvetľuje J. Rosa.

Ak si sprostredkovateľská firma, ktorá disponuje širokou sieťou agentov, založí vlastnú správcovskú spoločnosť, môže profitovať zo synergických efektov. Nemusí sa obávať toho, že by pre svoj nový produkt nenašla dostatočný odbyt. Podľa databázy NBS má v súčasnosti Partners Group SK zazmluvnených 1 454 podriadených finančných agentov. Licenciu pre sektor kapitálového trhu, ktorá je potrebná na sprostredkovanie investícií do podielových fondov, má pritom 1 401 z nich.

 Investičný riaditeľ Partners Asset Management Jakub Rosa
Investičný riaditeľ Partners Asset Management Jakub Rosa

Partners Investments sa stal za necelé dva roky lídrom trhu

Partners Asset Management sa môže inšpirovať u svojej sesterskej spoločnosti Partners Investments. Aj keď vznikla len v roku 2019, na konci roku 2020 už spravovala majetok v hodnote 224,6 milióna eur. Za necelé dva roky sa tak táto spoločnosť stala najväčším obchodníkom s cennými papiermi na Slovensku. Pre porovnanie Finax, ktorý podobne ako Partners Investments ponúka investovanie do ETF a funguje od apríla 2017, na konci minulého roku spravoval majetok v objeme 78,6 milióna eur.

Spoločnosť Partners Investments mala vlani výnosy z odplát a provízií vo výške 11,1 milióna eur. Náklady na provízie, ktoré vyplatil sprostredkovateľom, dosiahli 8,8 milióna. Čistý zisk spoločnosti minulý rok dosiahol 1,2 milióna eur. Podobne ako v prípade Partners Asset Management aj fondy od Partners Investments distribuujú len agenti Partners Group SK. To znamená, že provízie, ktoré Partners Investments vyplatil sprostredkovateľom, smerovali len do jeho sesterskej spoločnosti.

Nový správca peňazí prichádza do vysoko konkurenčného prostredia. Na Slovensku doteraz pôsobilo 10 správcovských spoločností so slovenskou licenciou, Partners Asset Management je tak jedenástym slovenským správcom. Tým konkuruje aj množstvo zahraničných spoločností. Tri zahraničné správcovské spoločnosti tu majú pobočku a ďalších 183 firiem poskytuje na Slovensku svoje služby zo zahraničia na základe európskej licencie.

Partners Group SK je od roku 2020 lídrom na sprostredkovateľskom trhu. S tržbami z predaja služieb vo výške 44,5 milióna eur sa dokázal dostať pred spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, ktorá sprostredkovateľskému trhu dominovala v minulosti. Zisk firmy vlani dosiahol 7,8 milióna eur. Podľa výšky zisku bol Partners Group SK druhým najziskovejším sprostredkovateľom. Prekonať ho dokázal len Respect Slovakia so ziskom vo výške 7,9 milióna eur.