Najväčšia banka na Slovensku znižuje úrokové sadzby z hypotekárnych úverov. Lacnejšie budú tri najkratšie fixácie – na jeden až päť rokov. Dlhšie fixácie zostanú v Slovenskej sporiteľni bez zmeny.

„Dôvodom zlacnenia hypoték je situácia na finančnom trhu, ktorá sa v porovnaní s druhým polrokom 2023 zmenila. Dnes je pre znižovanie sadzieb priaznivejšia, najmä z dôvodu nižších nákladov, ktoré vstupujú do stanovenia výšky úrokových sadzieb,“ vraví hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Banka sa zároveň podľa nej snaží vyjsť ústrety klientom, preto zlacnila tri najžiadanejšie viazanosti.

Hypotéky s fixáciou sadzby na jeden rok, tri roky a päť rokov budú od 1. februára v porovnaní so súčasnosťou lacnejšie o 0,2 percentného bodu. Ročný fix bude možné po novom získať s úrokovou sadzbou od 4,79 percenta a trojročná a päťročná viazanosť budú začínať na úrokovej sadzbe 4,99 percenta.

Zlacňovanie hypoték pocítia len noví klienti. Tí, ktorí už úver platia, budú naďalej mať až do skončenia fixácie svoju terajšiu úrokovú sadzbu. Pri skončení viazanosti úrokovej sadzby im ju banka prehodnotí a určí nový úrok. Ten môže byť v porovnaní s úrokmi pre nových klientov vyšší.

Slovenská sporiteľňa naposledy zvyšovala úrokové sadzby v októbri minulého roku. Kým dovtedy bolo možné všetky viazanosti získať za menej ako päť percent, po zdražovaní zostala pod päťpercentnou úrovňou tesne už len najkratšia fixácia na jeden rok.

Ako Slovenská sporiteľňa zmení od 1. februára úrokové sadzby z hypoték

ViazanosťNový úrok (% p.a.)Pôvodný úrok (% p.a.)
1 rok4,794,99
3 roky4,995,19
5 rokov4,995,19
10 rokov5,395,39
15 rokov5,395,39
Pozn.: Uvedené sú minimálne úrokové sadzby. Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: