V januári budúceho roka sa budú už tradične valorizovať penzie. Zvyšovanie dôchodkov by nemalo ohroziť ani parlamentom vyslovená nedôvera vládnej koalícii či zatiaľ neschválený rozpočet na rok 2023. Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne schválenie štátneho rozpočtu nemá vplyv na valorizačný proces. Niektorých penzistom tiež príde dôchodok v novej výške v mimoriadnom výplatnom termíne.


Januárové zvyšovanie dôchodkov bude výnimočné aj vo svojej výške. Penzie porastú o takzvanú dôchodcovskú infláciu za prvých šesť mesiacov tohto roka, ktorá dosiahla úroveň 11,8 percenta. Tento parameter ukazuje, ako za prvý polrok vzrástli dôchodcom náklady podľa ich nákupného správania. Pre porovnanie, na začiatku tohto roka vzrástli dôchodky len o 1,3 percenta, keďže inflácia bola vlani slabšia.

Automatické zvýšenie dôchodku

Zvýšenie dôchodku môžu očakávať poberatelia starobných, predčasných starobných, invalidných, vdovských, vdoveckých a sirotských penzií. Penzisti o zvýšenie nemusia žiadať, valorizácia dôchodkov totiž prebehne automaticky. Funguje to tak spravidla každý rok. Sociálna poisťovňa bude ľudí o ich individuálnom zvýšení penzie informovať. Síce sa každý dôchodok zvýši o rovnaké percento, ale platí, že čím vyššia je penzia, tým razantnejšia je aj valorizácia.


Keď dôchodca poberá napríklad 325 eur mesačne, od budúceho roka si prilepší o takmer 39 eur. Od januára teda bude mesačne dostávať vyše 363 eur. Pri dôchodku 467 eur bude rast predstavovať niečo málo cez 55 eur. Od budúceho roka bude tento dôchodca poberať vyše 522 eur mesačne. Keď je dôchodok na úrovni 708 eur mesačne, penzista si prilepší o viac ako 83 eur. Po novom bude dostávať takmer 792 eur mesačne.

Vyšší dôchodok dostanú ľudia už v januárovom výplatnom termíne v párne dni od 2. do 24. dňa v mesiaci. Každý dôchodca má svoj vlastný výplatný termín, ktorý mu Sociálna poisťovňa stanovila pri priznaní dôchodku. Ak sa vypláca cez poštu a výplatný termín padne na sobotu, dávka sa vyplatí v piatok. A ak výplatný termín padne na nedeľu, dávka sa vyplatí v pondelok. Výplatný termín pre hromadné poukazy do zariadenia sociálnych služieb je 15. dňa v mesiaci.

Pre novoročné sviatky niektorí penzisti dostanú dôchodok skôr. Dôchodky s výplatným termínom 6. januára budúceho roka dostanú dôchodcovia vo štvrtok 5. januára. Zmena nastane aj pri vyplácaní penzií pred Vianocami. Poberateľom dôchodkov s výplatným termínom 24. decembra vyplatí poisťovňa dôchodky v piatok 23. decembra tohto roka.

Valorizácia dôchodkov v roku 2023

Výška dôchodku v roku 2022Suma zvýšeniaDôchodok v roku 2023
200 €23,60 €223,60 €
300 €35,50 €335,50 €
400 €47,20 €447,20 €
500 €59 €559 €
600 €70,90 €670,90 €
700 €82,60 €782,60 €
800 €94,40 €894,40 €
900 €106,20 €1 006,20 €
1 000 €118 €1 118 €
Výpočet redakcie Finsider (zvýšenie dôchodku)

Zvýšenie dôchodku
Zvyšovanie dôchodkov by nemalo ohroziť ani parlamentom vyslovená nedôvera vládnej koalícii. (Ilustračné foto: Depositphotos)

Valorizačný mechanizmus sa bude meniť

Nevýhodou súčasného valorizačného mechanizmu je, že sa penzistom kompenzuje zdražovanie v dôchodku až s ročným odkladom a iba podľa parametrov za prvý polrok. Po novom by sa malo brať do úvahy prvých deväť mesiacov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý prešiel pripomienkovým konaním. Valorizačný mechanizmus tak bude po novom zohľadňovať aktuálnejšie údaje o raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

Namiesto dôchodcovskej inflácie za január až jún by mal byť po novom rozhodovať údaj za január až september. Štatistici ho budú musieť zverejniť najneskôr do konca októbra. V súčasnosti sa výška inflácie zverejňuje približne 15 dní po konci daného mesiaca. Údaje tak budú podľa návrhu dostupné v čase, kedy Sociálna poisťovňa pripravuje zvyšovanie dôchodkových dávok na nasledujúci rok.

Ak by sa budúcoročná valorizácia odvíjala od dôchodcovskej inflácie za deväť mesiacov tohto roka, penzie by sa od januára zvyšovali o 12,9 percenta. Presne o toľko sa totiž podľa štatistikov medziročne zvýšili spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov. To v praxi znamená, že kým podľa súčasných pravidiel sa penzia na úrovni 400 eur od januára zvýši o 47,20 eura, podľa návrhu by rástla takmer 52 eur. Napriek tomu by valorizácia nepredbehla rast inflácie.

V budúcnosti môže nastať situácia, kedy bude rásť inflácia tak intenzívne ako v tomto roku. Vtedy by sa zdražovanie premietlo penzistom aj to výšky poberanej dôchodkovej dávky. Podľa prognóz to ale nebude v najbližších rokoch. Ministerstvo totiž nepredpokladá, že novela bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.