Kým v súčasnosti sa penzie zvyšujú podľa dôchodcovskej inflácie za prvých šesť mesiacov roka, po novom by sa malo brať do úvahy prvých deväť mesiacov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do pripomienkovania predložilo ministerstvo práce. Zmena valorizácie dôchodkov prichádza v čase, keď síce bude zvyšovanie penzií v januári budúceho roka najvyššie za posledné roky, ale pri rekordne vysokej inflácii nedostačujúce.


Valorizačný mechanizmus tak bude po novom zohľadňovať aktuálnejšie údaje o raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. „Cieľom predĺženia sledovaného obdobia je pretaviť do valorizačného mechanizmu čo možno najpresnejší údaj o medziročnej zmene spotrebiteľských cien, ktorý najlepšie vystihne zmeny v spotrebiteľských cenách tovarov a služieb za prechádzajúci kalendárny rok,“ píše ministerstvo v návrhu.

  • Vypočítajte si, ako sa zvýši váš dôchodok na kalkulačke portálu Finsider (kliknite na odkaz).

Pripomienkovanie návrhu zákona sa končí 18. novembra tohto roka. Ministerstvo potom vyhodnotí pripomienky a tie, ktoré považuje za dôležité, zapracuje do návrhu. Ten poputuje na rokovanie vlády a až potom do parlamentu. Aj keď ho nakoniec poslanci schvália, dôchodcovia sa nového valorizačného mechanizmu dočkajú až v januári 2025.

Zmena valorizácie dôchodkov


Dôchodky sa pravidelne zvyšujú vždy na začiatku kalendárneho roka. Vždy sa zvyšujú o takzvanú dôchodcovskú infláciu za prvých šesť mesiacov daného roka. Tento parameter zverejňuje vždy Štatistický úrad SR a ukazuje, ako za prvý polrok vzrástli náklady v domácnostiach dôchodcov podľa ich nákupného správania. O rovnaké percento sa v januári budúceho roka zvýšia všetky dôchodkové dávky. Za január až jún tohto roka je dôchodcovská inflácia na úrovni 11,8 percenta. Pre penzistu, ktorý poberá napríklad 500 eur mesačne to znamená, že jeho penzia od januára budúceho roka stúpne o 59 eur.

Napriek tomu, že ide o štedrejšiu valorizáciu ako v minulosti, penzistom to stačiť nemusí. Dôchodky totiž od januára budúceho roka stúpnu o 11,8 percenta, ale úroveň inflácie je už takmer 15 percent. Ešte menej mali dôchodcovia na začiatku tohto roka, kedy sa im zvyšovali dôchodky o 1,3 percenta. Prestal tiež platiť mechanizmus výhodnejšej sumy, vďaka ktorému sa dôchodky valorizovali buď klasicky o rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, alebo o pevne určenú sumu. Pevná sumu predstavovala dve percentá z priemernej mesačnej sumy z tej dôchodkovej dávky, ktorú penzista poberá.

Zmena valorizácie dôchodkov by ale mala podobnej situácii v budúcnosti zabrániť. Návrhom zákona sa predĺži aktuálne obdobie o tri mesiace. V praxi tak bude sledované obdobie prvých deväť mesiacov kalendárneho roka. Namiesto dôchodcovskej inflácie za január až jún bude dôležitý údaj za január až september. Štatistici ho budú musieť zverejňovať najneskôr do konca októbra. V súčasnosti sa inflácie zverejňuje zhruba 15 dní po konci meraného mesiaca. Údaje tak budú podľa návrhu dostupné v čase, kedy Sociálna poisťovňa pripravuje zvyšovanie dôchodkových dávok na nasledujúci rok.

Zmena valorizácie dôchodkov
Zmena valorizácie dôchodkov prichádza v čase, kedy bude zvyšovanie penzií najvyššie, ale pri rekordnej inflácii nedostačujúce. (Ilustračné foto: Depositphotos)

Penzie by boli vyššie

Keby sa budúcoročná valorizácia odvíjala od dôchodcovskej inflácie za deväť mesiacov tohto roka, penzie by sa od januára zvyšovali o 12,9 percenta. Presne o toľko sa totiž podľa štatistikov medziročne zvýšili spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov. To v praxi znamená, že kým podľa súčasných pravidiel sa penzia na úrovni 400 eur od januára zvýši o 47,20 eura, podľa návrhu by rástla takmer 52 eur. Napriek tomu by valorizácia nepredbehla rast inflácie.

V budúcnosti ale môže nastať situácia, kedy bude rásť inflácia tak intenzívne ako v tomto roku. Vtedy by sa zdražovanie premietlo penzistom aj to výšky poberanej dôchodkovej dávky. Podľa prognóz to ale nebude v najbližších rokoch. Ministerstvo totiž nepredpokladá, že novela bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. „Na základe poslednej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) zo septembra 2022 a vzhľadom na navrhovanú účinnosť k 1. januáru 2025 bude valorizačné percento zvyšovania dôchodkových dávok v roku 2025 identické,“ tvrdí ministerstvo práce.

To by v praxi malo znamenať, že dôchodcovská inflácia za prvých šesť mesiacov roka 2024 sa zhoduje s odhadom za prvých deväť mesiacov. Podľa aktuálnej makroekonomickej prognózy IFP zvýši valorizácia výdavky na dôchodky medziročne o takmer miliardu eur v budúcom roku, 1,6 miliardy eur v 2024 a o 0,4 miliardy eur v 2025.

Ako by rástli dôchodky od januára 2023:

Výška dôchodkuValorizácia penzií od 1. januára 2023Potenciálna valorizácia (zmena valorizácie dôchodkov)
200 €o 23,60 €o 25,80 €
300 €o 35,50 €o 38,70 €
400 €o 47,20 €o 51,60 €
500 €o 59 €o 64,50 €
600 €o 70,90 €o 77,40 €
700 €o 82,60 €o 90,30 €
800 €o 94,40 €o 103,20 €
900 €o 106,20 €o 116,10€
1 000 €o 118 €o 129 €
Výpočet redakcie Finsider (zmena valorizácie dôchodkov)