Stúpne daňový bonus aj prídavky na deti, no skončí sa ich automatický rast a vyplácanie príspevku na prvákov. Tieto zmeny od 1. júla tohto roka prinesie schválená novela zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Návrh z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) schválil parlament ešte koncom mája. Časť zmien neskôr vetovala prezidentka Zuzana Čaputová. Parlament ale hlasovaním jej veto prelomil.

Júlové zvýšenie bonusu a prídavku je len prvá fáza rastu v rámci balíka pre rodiny. Druhá by mala podľa znenia novej legislatívy prísť v januári budúceho roka. Od rovnakého termínu by mali rodičia získať nárok na takzvané krúžkovné. Pôjde o príspevok, ktorý budú môcť deti využívať na oficiálne registrované voľnočasové aktivity. Zmeny budú v budúcom roku stáť zhruba 1,2 miliardy eur.

Vyššie prídavky na deti a posledný príspevok

Prídavky na deti sa od júla tohto roka zvýšia zo súčasných 25,88 eura na 30 eur mesačne. Bude rásť aj príplatok k prídavku na dieťa, zo súčasných 12,14 eura bude po novom na úrovni 30 eur mesačne. Zároveň sa ale ruší automatický rast prídavku a príplatku k prídavku podľa sumy životného minima. Od budúceho roka o ich raste bude rozhodovať vláda prostredníctvom nariadenia. V praxi sa tak zvyšovať nemusia.


Rodičia budú mať zároveň v tomto roku poslednú možnosť získať príspevok na školské pomôcky pre prvákov. Ten dostávajú už tri roky tí z nich, ktorí v septembri do školy posielajú prvákov základnej školy. Ide o jednorazovú dávku vyplácanú vždy v októbri spolu s prídavkami. Tento rok je vo výške 106,33 eura. Rodičia tak aj s prídavkom na jeseň dostanú 136,33 eura. Od januára budúceho roka sa už vyplácať nebude.

Samotné prídavky na deti majú podľa slovenských zákonov finančne pomáhať s výchovou a výživou dieťaťa či sčasti majú slúžiť aj ako pomoc s nákupom školských potrieb. Príplatok môžu zase čerpať len ľudia, ktorí si za normálnych okolností nemôžu uplatniť daňový bonus na dieťa, ale zároveň poberajú prídavky. Ide napríklad o dôchodcov či rodičov, ktorí nepracujú. Druhý rodič pritom zarábať môže.

Prídavky na deti a jednorazový príspevokSuma
Prídavok na dieťa od 1. januára 202225,88 €/mesačne
Prídavok na dieťa od 1. júla 202230 €/mesačne
Príplatok k prídavku na dieťa od 1. januára 202212,14 €/mesačne
Príplatok k prídavku na dieťa od 1. júla 202230 €/mesačne
Príspevok na školské potreby v roku 2022106,33 € (jednorazovo poslednýkrát v októbri)
Rodičia prvákov dostanú v roku 2022136,33 eura (jednorazovo poslednýkrát v októbri)
Zdroj: Slov-lex, NR SR (prídavky na deti)

Daňový bonus podľa výšky zárobkov

Daňový bonus bude od júla rozdelený na deti do 15 rokov a na deti nad 15 rokov. Rodičia budú na mladšie deti od júla dostávať 70 eur a na staršie deti 40 eur mesačne. Ide o maximálne možné sumy nároku. Reálna výška bonusu sa bude počítať ako stanovené percento z mesačného príjmu zamestnanca očisteného od odvodov. V prípade živnostníka pôjde o ročný príjem očistený od odvodov a reálnych či paušálnych výdavkov.

Najnižší bonus bude vo výške 20 percent z čiastkového základu pri jednom dieťati. S každým ďalším dieťaťom má stúpať o sedem percent. Maximálna sadzba bude 55 percent, ak má rodič šesť a viac detí. Rodič tak dostane buď sumu bonusu vypočítanú percentom, prípadne maximálne stanovenú sumu, ak bonus podľa percenta maximálne sumy v zákone prevyšuje.

Počet vyživovaných detíPercentuálny limit základu dane (čiastkového základu dane)
120 %
227 %
334 %
441 %
548 %
6 a viac55 %
Zdroj: NR SR

Daňový bonus na deti je v súčasnosti rozdelený na tri vekové skupiny detí. Bonus na dieťa do šesť rokov je na úrovni 47,14 eura, na deti od šesť do 15 rokov v sume 43,60 eura a na deti nad 15 rokov na úrovni 23,57 eura mesačne. Schválená legislatíva ale do konca tohto roka počíta s tým, že ak bude daňový bonus podľa súčasných pravidiel pre rodiča výhodnejší ako ten, ktorý bude platiť od júla, dostane pre neho výhodnejšiu sumu.

Po novom tiež vznikne nárok na daňový bonus každému rodičovi s príjmom už od jedného eura. Pred zmenami musel zarobiť aspoň šesťnásobok minimálnej mzdy v roku. Bonus sa čerpá do 25. roku života dieťaťa, ak zároveň chodí na denné štúdium strednej či vysokej školy. Uplatňuje si ho vždy len jeden z rodičov. Na tom sa od júla nič meniť nebude.

Príklad na daňový bonus na dieťa od júla 2022:

Ilustračné príklady výpočtu daňového bonusu od 1. júla 2022 pre zamestnanca s priemernou mzdou a minimálnou mzdou. Príklady počítajú s uplatňovaním daňového bonusu na jedno dieťa do 15 rokov veku a na jedno dieťa nad 15 rokov veku.

Časť mzdy zamestnancaPríklad 1 (suma)Príklad č. 2 (suma)
Hrubá mzda za mesiac1 211 €646 €
Odvody zamestnanca za mesiac162,27 €86,56 €
Daňový bonus na deti110 €110 €
Čistá mesačná mzda1 031,98 €635,65 €
Čistá mesačná mzda bez daňového bonusu921,98 €525,65 €
Výpočet redakcie Finsider

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: