Najväčšou poisťovňou na Slovensku podľa výšky predpísaného poistného už nie je Allianz – Slovenská poisťovňa. Po rokoch kraľovania na prvom mieste rebríčka ju vystriedala poisťovňa Kooperativa. Tá sa podľa najnovšej štatistiky Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) ku koncu prvého polroka dostala pred Allianz. Trojkou na slovenskom trhu naďalej zostáva poisťovňa Generali s 13-percentným podielom.

Podľa výsledkov za prvých šesť mesiacov tohto roka má Kooperativa podiel na úrovni 25,2 percenta. Allianz skončil tesne za ňou s podielom 24,7 percenta. V peňažnom vyjadrení to znamená, že Kooperativa predbehla Allianz v predpísanom poistnom o šesť miliónov eur.

Okrem Generali prekročila 10-percentnú hranicu aj Uniqa. V dátach za poisťovne už nie sú zahrnuté údaje za poisťovňu Novis, ktorej centrálna banka odobrala licenciu.

Napriek výmene lídra na trhu, stále existujú výrazné rozdiely v rámci životného a neživotného poistenia. Kooperativa dominuje v oblasti životného poistenia, zatiaľ čo v oblasti neživotného poistenia je na druhom mieste. V životnom poistení Kooperativa dosiahla trhový podiel na úrovni 30,5 percenta a Allianz v tomto prípade dosiahol 17,8 percenta. Opačne je to pri neživotnom poistení, v rámci ktorého dosiahla Kooperativa 21,9 percenta, Allianz zase 29 percent. Generali má v rámci životného poistenia podiel na úrovni 11,8 percenta a pri neživotnom poistení 13,8 percenta.

Podiel na trhu sa meria práve pomocou predpísaného poistného, ktoré zahŕňa celkový objem získaného poistného danej poisťovne od klientov v sledovanom období. Považuje sa tiež za dôležitý ukazovateľ výkonnosti komerčnej poisťovne.

Allianz ťaží z veľkosti

Výsledky za prvý polrok sú výnimočné práve v tom, že dlhé roky mal najvyšší podiel na trhu Allianz. Ťažil najmä zo svojej veľkosti, ktorú nadobudol akvizíciou na začiatku milénia. Išlo o kúpu Slovenskej poisťovne, ktorú sa po viacerých neúspešných snahách nepodarilo sprivatizovať. Vyhlásená bola preto súťaž a jej víťazom sa nakoniec stala nemecká spoločnosť Allianz. Od januára 2003 sa preto jej slovenská dcéra zlúčila so Slovenskou poisťovňou a vznikla Allianz – Slovenská poisťovňa.

Ešte na konci vlaňajška mal Allianz v rámci podielu na trhu náskok o približne jedno percento. Kooperativa ju ale začala dobiehať už v prvých troch mesiacoch tohto roka. Podiel na trhu sa definitívne zmenil v ďalších troch mesiacoch. Allianz má stále náskok v rámci neživotného poistenia, pri ktorom je rozdiel v predpísanom poistnom na úrovni 60 miliónov eur.

Najväčšia poisťovňa na Slovensku
Najväčšia poisťovňa na Slovensku je po novom Kooperativa (Foto Finsider: Martina Brunovská)

Kooperativa vstúpila do druhého piliera

Poisťovňa Kooperativa sa tesne pred koncom vlaňajška rozhodla vstúpiť aj na trh s dôchodkovým sporením. Kúpila dôchodkovú správcovskú spoločnosť 365.life a získala sto percent jej akcií. Tento obchod nemá vplyv na trhový podiel poisťovne, keďže ten počíta len s predpísaným poistným.

Kooperativa sa pustila do nového biznisu, v ktorom dovtedy na Slovensku nepôsobila. „Ako líder v životnom poistení sme presvedčení, že strategická diverzifikácia našich činností prinesie klientom komplexné riešenia ich budúcnosti,“ povedal vtedy predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Kooperativy Vladimír Bakeš.

V rámci všetkých spoločností má dôchodková správcovská spoločnosť od Kooperativy najmenej klientov aj najnižší objem čistého majetku v sporení. Podľa posledných dostupných štatistík z konca vlaňajška mala vtedy ešte spoločnosť 365.life 124 902 klientov. Podľa aktuálnych údajov je objem úspor v garantovaných fondoch na úrovni 405,14 milióna eur. V negarantovaných fondoch majú klienti spoločnosti uložených takmer 200 miliónov eur.

Poisťovňa aj 365.bank pri oznámení kúpy avizovali, že budú naďalej využívať „vzájomné synergie a know-how“. Kooperativa chce získať aj licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. V súčasnosti ju majú len Allianz – Slovenská poisťovňa, Generali a Union.

Podiely poisťovní na slovenskom trhu (1. polrok 2023)

PoisťovňaPredpísané poistné
(mil. €)
Podiel
(%)
Kooperativa345,69425,2
Allianz – Slovenská poisťovňa339,26324,7
Generali178,68113,0
Uniqa148,27910,8
NN71 1395,2
Union67,5784,9
MetLife Europe57,0574,2
ČSOB55,0264,0
Komunálna poisťovňa52,5903,9
Wüstenrot27,3462,0
BNP Paribas Cardif21,4041,6
Youplus7,1460,5
Pozn.: Uvedené sú trhové podiely poisťovní vrátane aktívneho zaistenia. Zdroj: SLASPO

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: