Blízko mestského lesoparku v Žiline o dva roky pribudnú nové nájomné byty. Ide o ďalší z projektov poisťovne Kooperativa, ktorá už zhruba päť rokov investuje aj do realitných projektov na slovenskom trhu. V prevažnej miere ide o výstavbu nájomných bytov vo väčších krajských mestách. Základnou súčasťou nájomnej zmluvy pritom bude aj poistenie zodpovednosti nájomcu za prípadné škody, ktoré by sám spôsobil.


Pôjde v podstate o povinnú súčasť nájomnej zmluvy. „Nenazval by som to podmienkou, ale myslím si, že je to pridaná hodnota k bytu a veľmi dobrá služba. Nevylučujem, že si ľudia budú môcť uzavrieť poistenie zodpovednosti nájomcu aj inde. Ale keďže celý hnuteľný a nehnuteľný majetok patrí Kooperative, bolo by vhodné, aby to bolo v nej aj poistené,“ povedal pre Finsider generálny riaditeľ Kooperativy Vladimír Bakeš.

Nové nájomné byty

Poisťovňa si lokalitu na výstavbu nájomných bytov vyberá podľa dopytu. V Žiline by mohli mať o bývanie záujem napríklad zamestnanci veľkých priemyselných závodov alebo študenti. Projekt má totiž vyrásť za obchodným centrom Dubeň, v tesnej blízkosti žilinského lesoparku a kampusu Žilinskej univerzity. Samotné mesto síce má k dispozícii viac ako tisíc vlastných nájomných bytov, čo je viac ako v hlavnom meste, no vedenie mesta hovorí, že dopyt po nájomnom bývaní klesá.

V pláne je postaviť dva obytné domy, ktoré ponúknu dokopy 120 bytov a 149 garážových miest. V prvej bytovke bude 15 jednoizbových a 28 dvojizbových bytov, zvyšok budú tvoriť trojizbové bytové jednotky. Dom bude mať aj 78 parkovacích miest. Druhý bytový dom bude mať 19 bytov s jednou izbou, ďalších 26 bude mať dve izby a zvyšok budú trojizbové byty. Pri budove bude môcť parkovať 71 vozidiel. Na prízemí tohto bytového domu budú aj dva komerčné priestory s prenajímateľnou plochou 152 štvorcových metrov.

Nové nájomné byty
Nové nájomné byty v Žiline predstavil generálny riaditeľ Kooperativy Vladimír Bakeš. (Foto: Kooperativa)

O byty sa budú môcť uchádzať pracujúci ľudia. Poisťovňa tvrdí, že sa chce zamerať najmä na mladšie ročníky. Výška nájomného ale zatiaľ nie je známa. Cenovka sa podľa V. Bakeša bude odvíjať od štandardných komerčných cien v lokalite. Mesačná cena za nové nájomné byty by potom mala byť o zhruba desať percent nižšia ako je zistený štandard. Byty by mali byť vyhotovené v strednom a vyššom štandarde.

Developerský projekt má už vydané právoplatné stavebné povolenie. V súčasnosti sa dokončujú finálne úpravy projektovej dokumentácie. Stavbári už začali pracovať na prekládke vodovodu a budovaní novej prípojky vody pre Žilinskú univerzitu. Prípravné štádium výstavby bude počas jesene pokračovať prekládkou elektrického vedenia, budovaním prípojky, trafostanice a rozvodov. Začiatok výstavby jednotlivých budov je naplánovaný na úvod budúceho roka. Poisťovňa predpokladá, že nové nájomné byty v Žiline by mali byť hotové do konca roka 2024.

Poisťovňa developerom?

Poisťovňa začala svoje aktivity v oblasti nehnuteľností na slovenskom trhu realizovať už v roku 2017. Podľa V. Bakeša ide o dlhodobú stratégiu. Spoločnosť stavila aj na to, že nájomných bytov je na Slovensku nedostatok. Jej rakúska matka, Vienna Insurance Group, pritom doma patrí medzi vedúce spoločnosti v tejto oblasti.

„Koncept dlhodobého nájomného bývania, ktorý sme na Slovensko priniesli a v Európe už desaťročia funguje, sa líši od bežného prenájmu bytov, ponúkaného individuálnymi prenajímateľmi. Jednou z najväčších výhod je vysoká miera stability a istoty. Nájomca má záruku, že ak byt užíva v súlade so zmluvou a domovým poriadkom, tak má zaručené dlhodobé bývanie bez starostí, ktoré prináša vlastníctvo či krátkodobé individuálne prenájmy,“ vysvetľuje V. Bakeš.

Okrem plánovanej výstavby v Žiline poisťovňa budúci rok posunie do realizačnej fázy aj ďalšie investičné zámery nájomného bývania v Nitre a Bratislave. Poisťovňa tiež aktuálne rozbieha aj výstavbu garážového domu v Banskej Bystrici s 210 miestami na krátkodobé státie aj dlhodobý prenájom. Päťpodlažný objekt ponúkne aj priestory pre obchod.

Kooperativa už v roku 2020 ponúkla do užívania prvých 60 nájomných bytov v Košiciach. Od minulého roka prenajíma aj ďalších viac ako 50 zariadených bytov a apartmánov v bytovom dome v Trnave.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: