Poisťovňa Kooperativa sa už viac ako päť rokov venuje realitným investíciám aj na slovenskom trhu. Zameriava sa hlavne na výstavbu nájomných bytov. Najnovšie poisťovňa oznámila projekt výstavby nájomných bytov v Žiline. Blízko mestského lesoparku by tak o dva roky mali pribudnúť dva bytové domy, ktoré ponúknu spolu 120 bytov.

O tom, koľko budú nové nájomné byty v Žiline ľudí mesačne stáť, podľa generálneho riaditeľa poisťovne Vladimíra Bakeša rozhodnú ceny na komerčnom trhu. Poisťovňa ich chce preskúmať a nastaviť podľa toho aj svoj cenník. V rozhovore pre Finsider tiež tvrdí, že nájomné bývanie chce poisťovňa stavať aj v ďalších krajských mestách.

Prečo sa poisťovňa rozhodla podnikať s nehnuteľnosťami na slovenskom trhu?

Nadviazali sme na finančnú a investičnú stratégiu našej skupiny, ktorá sa tomu veľmi úspešne venuje už niekoľko desaťročí v Rakúsku. Už tam postavila viac ako 150-tisíc nájomných bytov. To, že sa tomu venuje poisťovňa, nie je nič výnimočné ani v iných krajinách, kde pôsobia finančné či investičné skupiny. Či už banky alebo poisťovne. Na rozdiel od bežných developerských spoločností, našim cieľom je dlhodobá udržateľnosť a návratnosť investícií.

V ktorých krajinách, okrem Rakúska a Slovenska, máte takéto aktivity?

Momentálne sa rozbieha spolupráca aj v Českej republike a plánujeme to aj v Maďarsku.

Aký podiel aktivít skupiny Vienna Insurance Group, pod ktorú patrí aj Kooperativa, tvoria nehnuteľnosti?

Pohybuje sa to na úrovni okolo desať percent.

Aké máte dlhodobé plány s týmito nehnuteľnosťami? Budú vždy len na nájom alebo ich neskôr chcete predávať?

Dobrá otázka. Náš akcionár podľa skúsenosti z Rakúska vie, že dlhodobé nájomné bývanie je dobré podporiť nejakou opciou do budúcna, po ktorej by sa nájomníci mohli stať majiteľmi bytov. Samozrejme, nebude to povinné, záleží to od záujmu. Ale určite sa to nestane skôr ako po 15 až 20 rokoch v nájme. Výhodou je, že nájomca k bytu pristupuje ako k svojmu budúcemu vlastnému majetku.

Aká bude mesačná cena pre nájomné byty v Žiline?

Vychádzame vždy z prieskumu. Pozrieme sa na výšku štandardného nájomného podľa ponuky v meste. Našim cieľom je nastaviť cenu o desať percent nižšiu, ako je štandardná úroveň.

Čo všetko je v cene nájmu?

Základom nájmu sú poplatky za bývanie. Popri tomu si nájomca platí, čo je výhoda, len reálnu spotrebu vody, elektriny alebo tepla. Súčasťou základnej nájomnej zmluvy je aj poistenie nehnuteľnosti, respektíve zodpovednosti nájomcu za prípadné škody, ktoré by sám spôsobil.

Nájomné byty v Žiline
O tom, koľko budú nové nájomné byty v Žiline ľudí mesačne stáť, rozhodnú ceny na komerčnom trhu. (Foto: Kooperatvia)

Je poistenie jednou z podmienok získania nájomného bytu? Môže si nájomník takú poistku uzatvoriť aj inde?

Nenazval by som to podmienkou, ale myslím si, že je to pridaná hodnota k bytu a veľmi dobrá služba. Nevylučujem, že si ľudia budú môcť uzavrieť poistenie zodpovednosti nájomcu aj inde. Ale keďže celý hnuteľný a nehnuteľný majetok patrí Kooperative, bolo by vhodné, aby to bolo v nej aj poistené.

Aké sú základné podmienky na získanie nájomného bytu?

Musí ísť o zarábajúcu osobu alebo pár, samozrejmosťou je bezúhonnosť, pričom sa orientujeme na štartovaciu generáciu. Mladí a pracujúci ľudia sú zárukou toho, že si to môžu dovoliť a budú k tomu pristupovať zodpovedne. Nevylučujeme ani študentov, od ktorých vidíme aj záujem o podobný štýl bývania.

Kde ešte plánujete stavať byty?

Zameriavame sa na krajské mestá, ktoré poskytujú dostatok priestoru, kde sú aj sídla inštitúcií, verejnej správy a veľkých zamestnávateľov. Najbližšie, konkrétne na budúci rok, štartujeme veľký projekt v Nitre. Máme rozpracované projekty aj v Bratislave. Chceme sa ešte zamerať na Trenčín a Trnavu.

Podľa čoho si vyberáte lokality?

Urobili sme si prieskum, ktorý potvrdil, že Slovensko je v stupni urbanizácie takmer na chvoste Európskej únie. To znamená, že na Slovensku býva len okolo 55 percent obyvateľov v mestách. Na to existuje nejaký dôvod, prečo to nie je ako v krajinách, kde žije v mestách 60 až 70 percent obyvateľstva. Ľudia by sa radi sťahovali do miest, ale nedovolia im to napríklad finančné podmienky. Týmto chceme napomôcť zvyšujúcej sa urbanizácii. Aj mobilita za prácou tak môže byť nižšia. Potom máme tisíce nezamestnaných a tisíce voľných pracovných miest.

Výstavbu nájomných bytov chce rozbehnúť aj štát. Nechcete sa na tom podieľať?

Pokiaľ viem, sú štyri veľké investičné spoločnosti, ktoré sa tomu už venujú, majú dlhodobé skúsenosti a v súčasnosti už rokujú s vládou o možnej spolupráci do budúcna.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: