Pamiatkovo chránená historická budova Slovenského národného divadla (SND) sa po rokoch dočká rekonštrukcie. Dočasná úradnícka vláda minulý týždeň schválila jej obnovu za desiatky miliónov eur.

Ministerstvo kultúry, ktoré bude mať rekonštrukciu pod dohľadom, predpokladá, že náklady na opravu budovy sa môžu pohybovať od 50,9 – 82,3 milióna eur podľa toho, aký variant opravy sa vyberie. Možnosti boli pôvodne tri.

V rámci šetrenia ministerstvo kultúry vybralo najlacnejší variant, ktorý ráta len s rekonštrukciou historickej budovy bez jej rozšírenia prístavbou. Rozpočet sa v tomto prípade odhaduje na približne 50 miliónov eur.

Ministerstvo kultúry v pláne priznáva, že vybraný variant reálne nedokáže naplniť všetky kapacitné požiadavky SND, najmä v prípade skúšobní orchestra a baletných sál.

„Uvedomujeme si, že je to veľa peňazí, no rekonštrukcia je rozložená do viacerých rokov,“ vysvetlila na rokovaní vlády ministerka kultúry Silvia Hroncová.

Variant s opravou modernejšej prístavby a jej rozšírenia o skúšobňu pre orchester smerom ku Komenského parku mal stáť 53 miliónov eur. Najdrahšia možnosť (cez 80 miliónov eur) mala obsahovať vybudovanie celkom nového pavilónu pri historickej budove divadla aj podzemné parkovisko. Tam sú však problémy s pozemkami a takisto by s tým museli súhlasiť pamiatkari.

Rekonštrukcia SND má byť hotová až o osem rokov

Plán realizácie rekonštrukcie počíta s tým, že ak všetko pôjde hladko, divadlo by mohlo byť otvorené opäť až v roku 2031. Čiže všetky prípravné práce a opravy by mali trvať až osem rokov.

Procesu samotnej stavebnej rekonštrukcie budú predchádzať verejné obstarávania na zhotoviteľa projektovej dokumentácie a architektonickej štúdie. To by sa malo začať už v budúcom roku. Samotná rekonštrukcia SND asi v roku 2027.

Na porovnanie, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie trvala šesť rokov od roku 2016 do 2022. Pôvodne sa počítalo, že bude trvať len tri roky. Spomalila ju najmä pandémia, ale aj prekvapenia v konštrukcii pri oprave. Investičné náklady na opravu sa napokon vyšplhali až na 75,5 milióna eur.

Podľa plánu bude v pamiatkovo chránenom objekte SND nutné sanovať poškodené konštrukcie, renovovať stavebné prvky, urobiť reštaurátorské práce, rekonštruovať inštalácie a vymeniť divadelné technológie.

Historická budova SND je uzatvorená už od roku 2019. Dôvodom bol zlý stavebno-technický stav stavby, ale aj zastaralé, často dokonca až nefunkčné divadelné technológie.

Projekt schválili aj analytici z ÚHP

Opravu divadla ešte vlani odsúhlasil aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). Analytici z ministerstva financií odporučili, aby sa hľadali úspory na nákladoch pri rekonštrukcii napríklad porovnaním s podobnými projektami.

Porovnávali pritom projekt opravy SND s rekonštrukciou Státní opery v Prahe. V tomto prípade konštatovali, že náklady sú ťažko porovnateľné, pretože SND má väčšiu časť budovy historickú ako česká opera. Opravovať historickú budovu je vždy nákladnejšie ako pri modernej budove.

Ekonómovia tiež radia, aby sa v budúcnosti zvýšilo využitie historickej budovy jednak vyšším počtom divadelných predstavení alebo cez iné kultúrno-spoločenské akcie.

Divadlo SND v čase

  • 1886 – bolo postavené ako mestské divadlo
  • 1920 – premenovalo sa na Slovenské národné divadlo
  • 1969 – 1972 – bola dostavaná moderná prístavba divadla
  • 2019 – historická budova bola zatvorená kvôli zlému technickému stavu
  • 2023 – vláda schválila rekonštrukciu
  • 2024 – začiatok obstarávania prác
  • 2027 – začať by mala samotná rekonštrukcia SND
  • 2031 – plánované otvorenie divadla

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: