Podľa dvoch modelových príkladov Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) je cena zamestnanca na Slovensku najvyššia v porovnaní s Českom, Bulharskom a Poľskom. Inštitút na to upozornil v tlačovej správe.

Aká je cena zamestnanca?

Analytici porovnali dvoch modelových zamestnancov, ktorým vo všetkých štyroch krajinách priradili rovnakú zmluvnú mzdu. Modelový zamestnanec číslo jeden je kancelársky pracovník v korporácii, vek 30 rokov, bez detí, zmluvná mesačná hrubá mzda je 1200 eur.

Kým na Slovensku takýto zamestnanec stojí 11,57 eur na odpracovanú hodinu, v Česku stojí 11,46 eur, v Bulharsku 10,37 eur a v Poľsku len 10,01 eur. Na papieri je pritom mzda rovnaká.

Cena zamestnanca
Zdroj: INESS

Nenápadné zmeny majú vplyv

Rozdiely sú aj pri pracovníkovi v priemysle, ktorý má 45 rokov, pracuje v trojzmennej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov a má zmluvnú polohrubú mzdu 800 eur. Hodina jeho práce za mašinou stojí na Slovensku 10,68 eur, kým v ostatných troch krajinách pod deväť eur na hodinu, v Poľsku 7,43 eur, teda o 30 percent menej ako na Slovensku.

Cena zamestnanca
Zdroj: INESS

„Aj nenápadné zmeny v Zákonníku práce a iných reguláciách môžu významne ovplyvniť náklady na prácu. Zo štyroch porovnaných krajín je cena oboch modelových zamestnancov najvyššia práve na Slovensku,“ dodali analytici z INESS.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: