Počas koronakrízy mnohé firmy začali prepúšťať. Pandémia pritom môže odhaliť, ktoré pracovné miesta nebude ani do budúcna treba.

„Aktuálna situácia jednoznačne podporila akceláraciu digitálizácie a zefektívňovania vo firmách. To, čo bolo v minulosti nemysliteľné zmeniť, sa lockdownom v marci 2020 zrazu dalo. Po roku bez zmeny zamestnávatelia zisťujú, že sa dá fungovať v niektorých prípadoch aj vzdialene, nie sú potrebné niektoré pracovné pozície,“ vraví country manažér spoločnosťi Elanor Slovakia Ivan Zizič. Firma je významným hráčom v poskytovaní outsourcingu mzdových a administratívnych personálnych služieb na Slovensku.

Veľký zásah bude mať podľa neho tento stav najmä na administratívne pozície. „Office manažéri, personál na recepcii aj rôzni referenti budú nepotrební,“ Vraví I. Zizič. Takisto podľa neho zamestnávatelia pochopili, že v dôsledku zachovania istej stability a bezpečnosti je rozumnejšie niektoré činnosti outsourcovať. Ide takisto najmä o administratívne pozície. „Medzi najohrozenejšie budú patriť aj pozície mzdového účtovníka, finančného účtovníka, správcu vozidlového parku, marketingového pracovníka a pracovníci služieb. Čím ďalej, tým viac sa budú zverovať do rúk profesionálov,“ tvrdí I. Zizič.