Môžu amatéri poraziť v investovaní profesionálov?
Ilustračné foto – Freepik

V posledných dňoch sme svedkami toho, ako dav drobných investorov hýbe trhmi. Minulý týždeň takto pomohli k prudkému rastu spoločnosti Gamestop, teraz sa zase snažia zase zvýšiť cenu striebra. Včera si striebro vďaka tomu polepšilo o 11 percent.


„Na trhoch v posledných rokoch pozorujeme niečo ako demokratizáciu. To, čo bolo predtým dostupné iba veľkým, je dnes dostupné všetkým,“ tvrdí hlavný ekonóm spoločnosti Next finance Vladimír Pikora.

Mnohí ľudia túto zmenu podľa neho vítajú. „Vysmievajú sa bankám a fondom, ktoré na svojich špekuláciách strácajú. Tvrdí sa často, že predaj nakrátko (požičiam si cenný papier a predám ho, aby som ho neskôr lacno kúpil a vrátil) je nemorálne a podobne,“ hovorí Pikora.

Zároveň však rastú obavy, že toto nemusí skončiť dobre, keďže často obchodujú ľudia, ktorí majú len minimálnu finančnú gramotnosť. „Nakupovať akcie a fyzické striebro je pritom celkom rozdiel. Fyzické striebro má veľmi vzdialenú predajnú a nákupnú cenu. Malý pohyb ceny nahor tak stále garantuje slušnú stratu. Tí, ktorí nakupovali ako poslední, to odnesú. Nie všetci amatérski investori toto vedia,“ vraví Pikora.

Akcie však vďaka drobným investorom dnes rastú. Podľa Pikoru existuje tzv. teória smart money. Podľa nej masy obchodujú inak ako profesionáli. „Masy nakupujú, keď profesionáli už predávajú. Ak by to bola pravda, tak je dnešná situácia dosť nebezpečná. Avšak táto teória vznikla v čase, keď sa ešte neobchodovalo z mobilov, a neobchodovali ľudia, ktorí nemali splatenú ani hypotéku. Takže ťažko povedať, či je stále ešte plne platná,“ dodal Pikora.