Takmer polovici Slovákov by neprekážalo úplné zrušenie hotovosti

Z prieskumu spoločnosti Mastercard z jesene tohto roku vyplýva, že 46 percent respondentov začalo kvôli koronavírusu častejšie platiť bezhotovostne.


Hlavným dôvodom tejto zmeny neboli vyššie nároky na hygienickosť, ale potreba rýchlo a bezproblémovo zaplatiť bez nutnosti prepočítavať hotovosť a nezdržiavať ostatných nakupujúcich.

Celkovo 25 percent ľudí už pritom niekedy zaplatili za nákup mobilným telefónom. Je to o štyri percentá viac ako pred rokom.

Z prieskumu zároveň vyplýva, že takmer polovici Slovákov by neprekážalo úplne zrušenie hotovosti. Vyjadrilo sa tak 48 percent respondentov. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast o sedem percentuálnych bodov.

„Viac ako dve tretiny opýtaných by všetko najradšej platili výlučne kartou, takmer štvrtina v prieskume uviedla, že v čase nákupu hotovosť často ani nemala pri sebe. Stále klesá aj minimálna hodnota, ktorú sú Slováci ochotní uhradiť bezhotovostne. Takmer 50 percent by kartou zaplatilo nákup v hodnote jedného eura,“ uviedol Mastercard.