Telekomunikačný operátor O2 začne od januára vypínať svoju 3G sieť. Rovnaký krok už ohlásil aj Orange. Kým Orange chce celú 3G sieť odstaviť v priebehu prvých dvoch mesiacov budúceho roku, O2 na to pôjde pozvoľne a celú sieť tretej generácie chce dostaviť počas dvoch rokov.


O2 tvrdí, že po nástupe sietí 4G a 5G kleslo využívanie 3G na minimálnu úroveň. Operátor chce súbežne s vypínaním 3G v daných oblastiach modernizovať a zahusťovať vlastné 4G LTE a 5G siete. Vďaka tomu by sa po vypnutí mala kvalita pripojenia v mnohých oblastiach v porovnaní so súčasnosťou zlepšiť. Uvoľnené frekvencie totiž posilnia kapacitu vysokorýchlostných sietí,

„Komerčná prevádzka v modernej 4G LTE sieti odštartovala v decembri 2014 v Bratislave a Košiciach, a teda je tu s nami už 9 rokov. Aktuálne všetku našu pozornosť sústredíme na budovanie 5G siete, ktorá je dnes dostupná pre takmer 70 % ľudí na Slovensku. Výhoda technologicky vyspelých sietí oproti zastaralej 3G technológii je nesporná vo všetkých aspektoch – či už ide o volania, alebo stabilné a rýchle dátové pripojenie. Práve preto neustále investujeme do rozvoja našich 4G a 5G sietí,“ povedal technologický riaditeľ O2 Slavomír Pšenák.

Ako prvé prídu o 3G sieť od O2 obyvatelia v okresoch Žarnovica a Zlaté Moravce. Operátor tu chce 3G sieť vypnúť koncom januára 2024. Ďalšie termíny a lokality vypínania 3G siete chce O2 ohlasovať zákazníkom priebežne.


Prečítajte si ďalšie články na túto tému: