Zákazníci Orangeu môžu využívať 3G sieť len do konca tohto roku. Od januára už Orange negarantuje jej plnú funkčnosť. Tvrdí, že túto sieť už plne nahradili 4G a 5G siete.


„Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete plánujeme využiť pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie,“ vraví Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Operátor tvrdí, že absolútnej väčšiny zákazníkov sa vypnutie 3G siete nijako nedotkne, keďže drvivá väčšina prevádzky sa uskutočňuje v iných mobilných sieťach. Operátor aj tak vyzýva zákazníkov, aby si overili, akú sieť podporuje ich zariadenie. V prípade, že podporuje len 2G a 3G sieť a zákazníci ho využívajú aj na prístup k internetu, mali by si do konca roka zabezpečiť zariadenie, ktoré podporuje 4G sieť. Takisto by si mali overiť typ SIM karty – zákazníci, ktorí využívajú staršiu SIM kartu, ktorá nepodporuje prístup do 4G a 5G siete, by mali požiadať o jej výmenu za novú. Takáto výmena je zadarmo.

S vypínaním 3G siete začne Orange v januári 2024. Vypínanie bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách. Definitívne ukončeniu tohto procesu je naplánované na koniec februára 2024.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: