Kedy sa oplatí požiadať o dôchodok – v tomto roku alebo až v tom budúcom? Na prelome starého a nového roka ide o tradičnú otázku ľudí, ktorí už na odchod do penzie v súčasnosti spĺňajú podmienky. Dôležitý je pre nich najmä rozdiel vo výške poberanej penzie, o ktorom už rozhodla aktuálna dôchodková hodnota. V januári budúceho roka totiž stúpne zo súčasných 16,4764 eura na 17,7688 eura. Keďže ide o veličinu, ktorá sa používa na výpočet dôchodku, je pri rozhodovaní dôležitá.


Tento rok bol na rozdiel od tých predošlých špecifický z hľadiska razantnejšieho zvyšovania dôchodkov. Penzie sa už tradične valorizovali na začiatku roka, tentokrát až o 11,8 percenta. Štát potom kvôli vysokému rastu inflácie dôchodky mimoriadne zvyšoval aj v júli. Vtedy zase rástli o 10,6 percenta. Rekordná bude aj valorizácia dôchodkov v januári budúceho roka, ktorá sa vyšplhala na úroveň 14,5 percenta. Lenže toto zvýšenie dostanú len noví penzisti. Tým, ktorí dôchodok už poberajú, penzia narastie o 3,6 percenta. Rozdiel vo výške dávky medzi jednotlivými rokmi preto bude tesný.

Dôchodková dávka sa počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu a dôchodkovej hodnoty. Na výpočet sa vždy používa aktuálna dôchodková hodnota platná v tom roku, v ktorom budúcemu penzistovi vznikol nárok na výplatu penzie. Ľudia s odchodom do penzie preto niekedy vyčkávajú. Niekto môže napríklad získať nárok koncom roka, ale ešte zostane mesiac v práci, pretože sa mu oplatí počkať na január. To v súčasnosti neplatí. Portál Finsider vypočítal, kedy sa oplatí požiadať o dôchodok.

Kedy sa oplatí požiadať o dôchodok (príklady):


Výpočet dôchodku v roku 2023 (kedy sa oplatí požiadať o dôchodok):

Budúci dôchodca platil dôchodkové poistenie 40 rokov. Počas týchto rokov jeho mzda bola na úrovni priemernej mzdy. Jeho osobný mzdový bod teda bude na úrovni 1. Dôchodková hodnota na rok 2023 je na úrovni 16,4764 eura. Jeho dôchodková dávka sa teda určí ako: 1 x 40 x 16,4764 = 659,10 eura (po zaokrúhlení).

Tento dôchodok ale ešte musí prejsť riadnou a mimoriadnou valorizáciou na úrovni 11,8 percenta a 10,6 percenta. Tomuto penzistovi by teda štát v tomto roku priznal penziu na úrovni 815,10 eura mesačne. Od začiatku budúceho roka sa mu tento dôchodok znovu valorizuje, ale už iba o 3,6 percenta. Od januára bude dostávať 844,50 eura. Tento penzista ešte za december tohto roka dostane jednorazový príspevok 300 eur.

Výpočet dôchodku v roku 2024 (kedy sa oplatí požiadať o dôchodok):

Budúci dôchodca platil dôchodkové poistenie 40 rokov a počas týchto rokov zarábal pravidelne priemernú mzdu v danom roku. Jeho osobný mzdový bod teda bude na úrovni 1. Dôchodková hodnota na rok 2024 je na úrovni 17,7688 eura. Jeho dôchodková dávka sa teda určí ako: 1 x 40 x 17,7688 = 710,80 eura (po zaokrúhlení). Tento dôchodok ešte musí prejsť valorizáciou, ktorá v januári dosiahne úroveň 14,5 percenta.

Tomuto penzistovi by teda štát v budúcom roku priznal penziu na úrovni 813,90 eura mesačne. Mimoriadna valorizácia môže nastať aj v budúcom roku, ak dôchodcovská inflácia presiahne päť percent od poslednej valorizácie – na tú budú mať nárok noví i starší dôchodcovia. Všetci penzisti by na konci budúceho roka mali dostať aj 13. dôchodok na úrovni zhruba 600 eur.

Výsledok (kedy sa oplatí požiadať o dôchodok):

Z príkladov vidno, že výhodnejšie je odísť do penzie už v tomto roku, pretože vďaka tomu bude senior dostávať o takmer 30 eur viac, než keby do dôchodku odišiel v budúcom roku. To platí aj pri započítaní jednorazového príspevku v tomto roku a trinásteho dôchodku v budúcom roku. Vo všeobecnosti tak platí, že každý, kto už v súčasnosti spĺňa nárok na odchod do dôchodku, by oň mal požiadať radšej v roku 2023.

Aké zmeny prinesie budúci rok

Okrem toho, že sa budúcoročné novopriznané penzie zvýšia o 14,5 percenta, čakajú dôchodky aj iné novinky. Ide napríklad o natrvalo zavedenú mimoriadnu valorizáciu. Do slovenskej legislatívy sa dostala kvôli prudkému zdražovaniu, po ktorom penzie vzrástli aj v júli tohto roka. Rozdiel bude v tom, že systém by mal fungovať podľa vopred nastavených pravidiel.

Po januárovej valorizácii budú počas ďalších mesiacov štatistici sledovať vývoj dôchodcovskej inflácie. Ak jej miera od poslednej valorizácie presiahne päť percent, rast budú oznamovať Sociálnej poisťovni. Štát potom mimoriadne zvýši penzie tri mesiace po oznámení Štatistického úradu SR. Penzie sa zvýšia vždy o oznámenú mieru inflácie. Dôchodkové dávky sa tak po novom môžu zvyšovať aj viackrát v priebehu roka.

Kedy sa oplatí požiadať o dôchodok
Kedy sa oplatí požiadať o dôchodok – v roku 2023 alebo 2024? (Ilustračné foto: Depositphtotos/kedy sa oplatí požiadať o dôchodok)

Penzisti by mali na konci budúceho roka tiež dostať štedrejší trinásty dôchodok. Ten sa bude vyplácať v priemernej výške danej dôchodkovej dávky. Pri starobnom dôchodku by to malo byť približne 606 eur. Ide o odhadovanú výšku priemernej starobnej penzie za tento rok. Presná suma bude známa až v januári budúceho roka. Takéto pravidlá budú platiť aj v ďalších rokoch. Pri iných dôchodkových dávkach, kde môžu byť sumy priemernej penzie nižšie, bude minimálna hranica trinásteho dôchodku na úrovni 300 eur. Ide napríklad o sirotský, vdovecký či invalidný dôchodok. Podľa štatistík za september tohto roka bola priemerná výška týchto dávok 190 eur, 296 eur či 289 eur.

Na druhej strane by sa razantne mala znížiť výška rodičovského dôchodku. Kým v súčasnosti ho dôchodcovia dostávajú podľa výšky vymeriavacieho základu, z ktorého ich pracujúce deti platia odvody, po novom im budú potomkovia prispievať formou dvoch percent z daní. V súčasnosti dostávajú penzisti rodičovský bonus automaticky podľa zárobkov ich detí spred dvoch rokov a ich deti nemusia o nič žiadať. Po novom budú musieť deti aktívne zariadiť, aby ich rodičia bonus dostali. Dve percentá z daní sa poukazujú v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní v prípade zamestnancov. Okrem toho bude jeho výška oveľa nižšia, keďže samotná daň je nižšia ako vymeriavací základ.

Čo sa v penziách už zmenilo

Od januára tohto roka vstúpilo do platnosti aj niekoľko opatrení v rámci dôchodkovej reformy. Jedným z nich je pomalší rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Kým predtým sa jej hodnota každý rok zvyšovala o rovnaké percento, o aké sa zvýšili priemerné platy v treťom štvrťroku v prechádzajúcom kalendárnom roku, po novom sa z tohto rastu zoberie len 95 percent. Dôchodková hodnota síce v porovnaní s týmto rokom porastie, ale zvýši sa menej, ako keby sa jej výpočet nezmenil. Rovnako tak aj nové dôchodky neporastú o toľko, ako keby sa dôchodková hodnota nekrátila.

Dôchodková reforma okrem iného definitívne zrušila aj v minulosti kritizovaný dôchodkový strop na úrovni 64 rokov. Vek odchodu do penzie sa opäť naviazal na strednú dĺžku života. Napriek zmenám odchod do penzie bude ešte ďalších viac ako šesť rokov určovať v súčasnosti platná tabuľka, najneskôr sa pôjde do dôchodku vo veku 64 rokov. Automatický rast dôchodkového veku, zhruba o dva mesiace ročne, sa bude týkať až ľudí narodených v roku 1967 a neskôr.

Zmenil sa aj odchod do predčasného dôchodku. Ak niekto chce po novom odísť do predčasnej penzie, výška jeho dôchodku musí presiahnuť 1,6-násobok sumy životného minima. Doteraz stačilo, aby predčasný starobný dôchodok bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Keďže suma životného minima je od júla tohto roka na úrovni 268,88 eura mesačne, výška predčasnej penzie musí byť vo výške aspoň 430,20 eura mesačne.

Dôchodková reforma tiež zaviedla individuálny dôchodkový vek. Ľudia môžu vďaka tomu odísť do predčasnej penzie po 40 rokoch platenia dôchodkového poistenia. Táto zmena je určená najmä pre ľudí, ktorí začali pracovať v mladom veku a pôsobia v manuálne náročných profesiách.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: