Kedy sa oplatí ísť do penzie, v tomto roku alebo počkať až do januára toho budúceho? Podobnú otázku si zrejme budú ešte pred koncom roka klásť ľudia, ktorí už na odchod do dôchodku v súčasnosti spĺňajú podmienky. Jednoznačnú odpoveď z hľadiska výšky poberanej penzie im ale už dala takzvaná aktuálna dôchodková hodnota. V januári totiž stúpne zo súčasných 15,1300 eura na 16,4764 eura. Keďže ide o veličinu, ktorá sa používa na výpočet dôchodku, je pri rozhodovaní dôležitá.


Dôchodková dávka sa počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu a dôchodkovej hodnoty. Na výpočet sa vždy používa aktuálna dôchodková hodnota platná v tom roku, v ktorom budúcemu penzistovi vznikol nárok na výplatu dôchodku. Ľudia s odchodom do penzie preto niekedy vyčkávajú. Niekto môže napríklad získať nárok koncom roka, ale ešte zostane mesiac v práci, pretože sa mu oplatí počkať na január. To platí aj v súčasnosti.

Kedy sa oplatí ísť do penzie (príklad):

Výpočet dôchodku v roku 2022 (kedy sa oplatí ísť do penzie):


Budúci dôchodca platil dôchodkové poistenie 40 rokov. Počas týchto rokov zarábal pravidelne priemernú mzdu v danom roku. Jeho osobný mzdový bod teda bude na úrovni 1. Dôchodková hodnota na rok 2022 je na úrovni 15,1300 eura. Jeho dôchodková dávka sa teda určí ako: 1 x 40 x 15,1300 = 605,20 eura. Tento dôchodok ale ešte musí prejsť tohtoročnou valorizáciou, ktorá bola na úrovni 1,3 percenta. Penzistovi z príkladu by teda štát v tomto roku priznal penziu na úrovni 613,20 eura mesačne. V januári 2023 sa mu tento dôchodok znovu valorizuje o 11,8 percenta a v budúcom roku preto bude dostávať 685,60 eura.

Výpočet dôchodku v roku 2023 (kedy sa oplatí ísť do penzie):

Budúci dôchodca platil dôchodkové poistenie 40 rokov a počas týchto rokov zarábal pravidelne priemernú mzdu v danom roku. Jeho osobný mzdový bod teda bude na úrovni 1. Dôchodková hodnota na rok 2023 je na úrovni 16,4764 eura. Jeho dôchodková dávka sa teda určí ako: 1 x 40 x 16,4764 = 659,06 eura. Tento dôchodok ale ešte musí prejsť valorizáciou, ktorá v januári dosiahne úroveň 11,8 percenta. Penzistovi z príkladu by teda štát roku 2023 priznal penziu na úrovni 736,90 eura mesačne.

Nové penzie budú nižšie

Od januára budúceho roka začne platiť aj niekoľko opatrení v rámci dôchodkovej reformy. Jedným z nich je pomalší rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Kým doteraz sa jej hodnota každý rok zvyšovala o rovnaké percento, o aké sa zvýšili priemerné platy v treťom štvrťroku v prechádzajúcom kalendárnom roku, po novom sa z tohto rastu zoberie len 95 percent. Podľa Štatistického úradu SR vzrástla o 9,4 percenta. Aktuálna dôchodková hodnota ale v skutočnosti bude od januára rásť len o 8,9 percenta.

Kedy sa oplatí ísť do penzie
Otázku, kedy sa oplatí ísť do penzie, si ľudia kladú pravidelne ku koncu roka. (Ilustračné foto: Depositphotos, kedy sa oplatí ísť do penzie)

Dôchodková hodnota v budúcom roku síce v porovnaní s týmto rokom porastie, ale zvýši sa menej, ako keby sa jej výpočet nezmenil. Rovnako tak aj nové dôchodky budú síce v porovnaní s týmto rokom vyššie, ale neporastú o toľko, ako keby sa dôchodková hodnota nekrátila. Keby sa pravidlá výpočtu dôchodkovej hodnoty nezmenili, penzista, ktorý odchádza do penzie po 40 odpracovaných rokoch a celý život zarábal priemernú mzdu, by v januári 2023 nedostal 736,90 eura, ale 739,90 eura mesačne. Ľudia ale spravidla pri riešení otázky, kedy sa oplatí ísť do penzie, neriešia len výšku penzie.

Ministerstvo práce, ktoré je autorom dôchodkovej reformy, predpokladá, že kombináciou zníženia dôchodkovej hodnoty a naviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života, čo je tiež jedno z opatrení v reforme prvého piliera, bude mať bezdetný človek v dlhodobom horizonte približne rovnako vysoký dôchodok ako podľa súčasného stavu. No na rovnako vysoký dôchodok bude musieť na rozdiel od súčasnosti pracovať dlhšie. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) tiež povedal, že zníženie dôchodkovej hodnoty Slovensku odporúčala aj Európska únia.

Aké zmeny ešte prinesie reforma

Dôchodková reforma okrem iného definitívne zrušila aj v minulosti kritizovaný dôchodkový strop na úrovni 64 rokov, ktorý zaviedla ešte bývalá vládna koalícia na čele so stranou Smer-SD. Vek odchodu do penzie sa opäť naviaže na strednú dĺžku života. Zmeny pritom nastanú už od januára budúceho roka. Napriek zmenám ale bude odchod do penzie ešte ďalších viac ako sedem rokov určovať v súčasnosti platná tabuľka, najneskôr sa ale pôjde do dôchodku vo veku 64 rokov. Automatický rast dôchodkového veku, zhruba o dva mesiace ročne, sa bude týkať až ľudí narodených v roku 1967 a neskôr.

Jedným z najočakávanejších a tiež najkritizovanejších opatrení je aj takzvaný rodičovský dôchodok, ktorý tiež začne platiť od januára budúceho roka. Pracujúce dieťa bude prispievať zo svojej hrubej mzdy alebo vymeriavacieho základu 1,5 percenta jednému rodičovi a 1,5 percenta druhému rodičovi. V praxi to bude znamenať, že ak dieťa napríklad v hrubom zarába tisíc eur mesačne, každému z rodičov sa dôchodok mesačne zvýši o 15 eur a ročne si každý z nich k dôchodku prilepší o 180 eur. O bonus nemusí nikto žiadať. Výnimkou je náhradná starostlivosť, ktorú musia deti oznámiť do konca februára budúceho roka.

Zmení sa aj odchod do predčasného dôchodku. Ak bude chcieť niekto po novom odísť do predčasnej penzie, výška jeho dôchodku musí presiahnuť 1,6-násobok sumy životného minima. Doteraz stačilo, aby predčasný starobný dôchodok bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Dôchodková reforma tiež počíta so zavedením takzvaného individuálneho dôchodkového veku. Ľudia budú vďaka tomu môcť odísť do predčasnej penzie po 40 rokoch platenia dôchodkového poistenia. Táto zmena je určená najmä pre ľudí, ktorí začali pracovať v mladom veku a pôsobia v manuálne náročných profesiách.