Po smrti penzistu štát automaticky zastaví vyplácanie dôchodku. Štátna penzia, ktorú by poberal ešte ďalšie roky, sa nemôže ani dediť, namiesto toho môže vzniknúť nárok na vdovský či vdovecký dôchodok. Iná situácia nastane v prípade ďalších dôchodkových príspevkov či dávok. Napríklad rodičovský bonus po smrti penzistu môže dostať jeho rodina. Pri bonuse sa vypláca suma za tie mesiace, počas ktorých dôchodca ešte žil. Za istých okolností môžu pozostalí dostať aj trinásty dôchodok.


Ak dôchodca v čase rozhodovania o nároku na rodičovský dôchodok už nežije, získať ho môžu pozostalí. Sociálna poisťovňa tvrdí, že nárok na nevyplatený bonus majú postupne manžel či manželka, deti a rodičia. „Manželovi či manželke je nevyplatený rodičovský dôchodok poukázaný automaticky po rozhodnutí o vdoveckom či vdovskom dôchodku. Deti alebo rodičia musia o nevyplatený bonus požiadať neformálnou žiadosťou s priloženým čestným vyhlásením s úradne osvedčeným podpisom,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Marian Škotka.

Deti môžu požiadať o rodičovský bonus aj osobne v pobočke poisťovne. Svoju žiadosť a údaje môžu uviesť do zápisnice spísanej príslušným zamestnancom pobočky. Ak mal dôchodca viac detí, o nevyplatený bonus môže požiadať len jedno z nich a v čestnom vyhlásení musí uviesť, že si je vedomé spoločného nároku na rodičovský dôchodok všetkých detí zomretého dôchodcu.

Rodičovský bonus po smrti penzistu

O tom, v akej výške bude rodičovský bonus po smrti dôchodcu, rozhoduje dátum úmrtia penzistu alebo aj dátum vzniku nároku na rodičovský dôchodok. Výška bonusu sa počíta za tie mesiace, počas ktorých žil. Započítava sa aj celý mesiac, v ktorom zomrel. Nárok na rodičovský dôchodok vzniká vždy na začiatku kalendárneho roka. V tomto roku majú dôchodcovia dostať bonus jednorazovo v júni. Naraz a celý sa vyplácal aj počas minulého roka.

Rodičovský bonus na tento rok sa počíta z príjmu pracujúcich detí spred dvoch rokov. Ak dieťa vtedy mesačne zarobilo v hrubom napríklad tisíc eur, každý z jeho rodičov v penzii v tomto roku dostane jednorazovo 180 eur. Keď jeden z nich zomrie napríklad v máji tohto roku, pozostalí môžu žiadať o bonus za päť mesiacov. V tomto prípade pôjde o sumu 75 eur. Rodina môže získať aj plnú sumu rodičovského bonusu na tento rok. Podľa M. Škotku to platí v prípade, ak dôchodca zomrie po 31. máji.

Kto dostane rodičovský bonus po smrti dôchodcu v roku 2024?
Rodičovský bonus po smrti dôchodcu v roku 2024 môžu získať pozostalí (Illustračné foto: Freepik)

Sociálna poisťovňa môže nevyplatený bonus poslať na účet žiadateľov, no je potrebné ho uviesť v neformálnej žiadosti. „Čestné vyhlásenie nájdu na webovej stránke Sociálnej poisťovne alebo v pobočke poisťovne. List s prílohou odovzdajú v pobočke, prípadne v pobočke spíšu svoju žiadosť a údaje do zápisnice, alebo zašlú poštou na adresu ústredia Sociálnej poisťovne,“ vysvetľuje M. Škotka.

S trinástym dôchodkom je to komplikovanejšie

Po úmrtí dôchodcu by mala rodina dostať aj nevyplatený trinásty dôchodok. V tomto prípade rozhoduje dátum úmrtia penzistu. „Ak poberateľ dôchodku zomrel pred výplatným termínom dôchodkovej dávky v danom mesiaci, keď sa vypláca trinásty dôchodok, tento trinásty dôchodok nepatrí zomretému dôchodcovi a teda ani pozostalým,“ upozorňuje M. Škotka.

Trináste dôchodky sa budú v tomto roku vyplácať v decembri. Napríklad, ak by mal dôchodca dostať dôchodok 10. decembra tohto roka a zomrie 2. decembra, trinásty dôchodok prepadne a nedostanú ho ani pozostalí. Ak by penzista zomrel 12. decembra, trinásty dôchodok mu podľa Sociálnej poisťovne patril a nedoplatok môže byť poukázaný pozostalým.

Postup na jeho získanie je takmer rovnaký ako v prípade rodičovského bonusu po smrti penzistu. Nárok na trinásty dôchodok tak majú postupne manžel či manželka, deti a rodičia. Manželovi či manželke je nedoplatok vyplatený automaticky pri podaní žiadosti o vdovecký alebo vdovský dôchodok.

Deti alebo rodičia musia o nedoplatok požiadať neformálnou žiadosťou s priloženým čestným vyhlásením s úradne osvedčeným podpisom, alebo osobne v pobočke. M. Škotka hovorí, že ak poberateľ dôchodku nemal manželku či manžela, alebo jeho deti o nevyplatený trinásty dôchodok nepožiadali, stáva sa predmetom dedičstva.

13. dôchodok v roku 2024:

  • Trinásty dôchodok bude po novom plnohodnotnou dôchodkovou dávkou. Jeho výška bude vždy na úrovni priemernej výšky dôchodkovej dávky, ktorú penzista poberá. Pre tento rok bude rozhodujúca priemerná suma v rámci štatistík za minulý rok.
  • Legislatíva počíta aj s tým, že ak bude priemerná mesačná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma trinástej penzie pre tento druh dôchodku bude 300 eur. Pod hranicou je vdovecká a sirotská penzie či invalidný dôchodok do 70 percent.
  • Starobní dôchodcovia tak dostanú v decembri tohto roka 13. penziu vo výške 606,30 eura. Ľudia v predčasnom starobnom dôchodku by mali dostať 635,50 eura, poberatelia invalidného dôchodku nad 70 percent 493,80 eura a vdovy zase 339 eur.