Vláda Roberta Fica chce zaviesť bankovú daň. Podľa programového vyhlásenia, ktoré dne schválila, chce novú daň pre banky zaviesť v krátkodobom horizonte.


„Vláda navrhne zaviesť bankovú daň s cieľom redistribuovať nadmerné zisky finančných inštitúcií (najmä bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na území Slovenskej republiky) v rámci ekonomiky a zabezpečiť, aby sa spolupodieľali na financovaní základných verejných funkcií štátu,“ píše sa v programovom vyhlásení. Vláda chce zároveň zabrániť tomu, aby banková daň mala vplyv na klientov finančných inštitúcií. V akej výške by mala byť banková daň, v programovom vyhlásení nie je uvedené.

Banky na Slovensku v tomto roku síce pravdepodobne dosiahnu rekordný zisk, no za ziskom bánk z okolitých krajín zaostávajú. Kým celý bankový sektor vlani dosiahol zisk 829 miliónov eur, české banky zarobili 4,241 miliardy eur. Len samotná Česká spořitelna mala zisk vyšší ako všetky slovenské banky spolu.

„Akékoľvek nesystémové zavedenie bankového odvodu alebo dodatočné zdanenie bánk spôsobí, že štát dostane menej peňazí ako v súčasnosti,“ povedal v októbri prezident Slovenskej bankovej asociácie a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár. Stane sa tak podľa neho v dôsledku zníženia vlastného kapitálu bánk, ktorý je nevyhnutný na nákup štátnych dlhopisov a poskytovanie nových úverov pre firmy a obyvateľstvo.

„Čím nižší vlastný kapitál banky budú mať, tým budú nižšie možnosti úverovania, čo okrem iného povedie k ich vyšším sadzbám. To bude mať dopad na ľudí, ktorí sa k úverom dostanú ťažšie z pohľadu ich dostupnosti a možnosti bánk požičiavať, ako aj z pohľadu ich úročenia,“ uviedol D. Kollár.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: