Spoločnosť Brokeria dokázala v roku 2022 navýšiť produkciu o sedem percent. Pre Finsider to potvrdil generálny riaditeľ Brokerie Radoslav Červenec. Na presné výsledky hospodárenia a účtovnú závierku firma ešte čaká.

Šéf Brokerie hodnotí uplynulý rok ako „náročný v zmysle všetkých vonkajších vplyvov na finančný trh, svetové dianie, či rastúcu infláciu.“ Firma sa okrem iného vlani zameriavala aj na personálne posilnenie centrály. Novým obchodným riaditeľom sa stal Jozef Kŕč a štvrtým partnerom v Brokerii sa stal Marek Harmady. Do riaditeľskej rady zase pribudli Agátu Kaššová a Lukáš Suchý.

„Stanovené ciele sme si splnili, sme maximálne spokojní. Sme stále v rastovej kondícii, i keď vyšší rast utlmili spomínané externé vplyvy,“ vraví R. Červenec. V produktovom koláči má Brokeria podľa neho „zdravé rozloženie“ medzi sektormi poistenie a zaistenie, v kapitálovom trhu ako aj v poskytovaní úverov.

Mnohí sprostredkovatelia, ktorí sa venovali len hypotékam, skončia

Hoci Brokeria vznikla len v roku 2016, vlani sa v počte agentov dostala na piatu priečku. Prvýkrát tak predbehla aj spoločnosť Swiss Life Select Slovensko, z ktorej ešte pod menom Fincentrum, prešlo do Brokerie v jej začiatkoch viacero kľúčových ľudí. Celkovo Brokerii podľa údajov Národnej banky Slovenska za posledný rok pribudlo 31 agentov. Začiatkom tohto roku ich tak mala 611. Pred Brokeriou sú teraz v rebríčku najväčších spoločností podľa počtu sprostredkovateľov už len štyri firmy, ktoré majú viac ako tisíc agentov.

„Rok 2022 ukázal, že nie je dobré, keď sa sprostredkovatelia sústredili len na jeden segment trhu. Každý rozumný podnikateľ vám povie, že je potrebné diverzifikovať,“ hovorí R. Červenec. Nárast úrokových sadzieb z úrovní pod jedným percentom podľa neho naštartoval začiatkom roku 2022 hypotekárny ošiaľ. „Dopyt sa však v priebehu pár mesiacov vyčerpal a nasledovalo vytriezvenie. A konečne sa začal trh vo finančnom sprostredkovaní formovať do normálnej kondície. Samozrejme, že to zasiahlo najmä tých sprostredkovateľov, ktorí sa sústredili len na hypotéky a neposkytovali klientom komplexné finančné služby,“ tvrdí.

V roku 2023 generálny riaditeľ Brokerie očakáva pokračovanie dvoch trendov, ktoré začali už v minulom roku. „Dôjde k tomu, že množstvo sprostredkovateľov, ktorí sa venovali primárne hypotékam, ukončí svoju činnosť. To zároveň povedie k väčšej profesionalizácii na trhu,“ tvrdí.

Druhým trendom podľa neho bude sústredenie sa na poskytovanie komplexnej finančnej služby pre klientov. „Očakávame, že sa to dotkne najmä segmentu životného poistenia a budovania kapitálu formou investícií,“ dodáva R. Červenec.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: