Sprostredkovateľská spoločnosť Simplea pohltí firmu Swell Financial Group. Spolu by mali mať približne 320 maklérov. Podľa počtu sprostredkovateľov tak pôjde o 12. najväčšieho samostatného finančného agenta.

Za spoločnosťou Simplea stojí najväčší český maklér Partners Financial Services. Simplea na Slovensko vstúpila v roku 2021. potenciálnym partnerom firma prezentovala smelé plány. Už v roku 2022 chcela dosiahnuť obrat 7,6 milióna eur a v roku 2023 16,3 milióna eur. V skutočnosti vlani dosiahla tržby vo výške 2,9 milióna eur a vykázala stratu takmer 300-tisíc eur. V tomto roku očakáva obrat na úrovni šesť miliónov eur.

Nová akvizícia by mohla Simpleu priviesť k ďalšiemu rastu. Za spoločnosťou Swell stojí Martin Mikolášek. Ten má skúsenosti z viacerých veľkých sprostredkovateľských firiem. Ešte počas štúdia pracoval jeden rok v OVB Allfinanz Slovensko, následne pôsobil štyri roky v sprostredkovateľskej spoločnosti MFC. Vo Fincentre (terajší Swiss Life Select Slovensko) zastával sedem rokov funkciu územného riaditeľa. Odtiaľ prešiel aj so svojimi ľuďmi do Finportalu, kde štyri roky fungoval pod značkou Swell. V roku 2022 sa jeho spoločnosť osamostatnila a začala pôsobiť ako samostatný finančný agent.

„Ak by som mal také podmienky ako som si dohodol s pánom Borkovcom, tak by som nemal snahu odchádzať ani z Fincentra ani z Finportalu,“ vraví M. Mikolášek. Keďže nejde o akvizíciu ale o spojenie, mal by M. Mikolášek získať podiel v spoločnosti Simplea. Aký presne to bude sa dohodne až neskôr na základe toho, aký obrat budú dosahovať jeho ľudia.

K spojeniu príde v budúcom roku

„V priebehu krátkeho obdobia sa nám podarilo vybudovať tím 170 ľudí a hľadali sme príležitosti na ďalší rozvoj podnikania. Porovnávali sme možné prínosy vstupu kapitálového investora a vstupu silného partnera z biznisu. Výsledkom analýzy bolo zistenie, že čisto kapitálový investor neprinesie know-how potrebné pre ďalší rast,“ tvrdí M. Mikolášek. Pre ďalší rast v biznise sú podľa neho potrebné „na mieru šité digitálne riešenia.“ Podľa M. Mikolášeka ich oslovili práve IT riešenia najväčšieho českého makléra.

Práve nutnosť investícií do IT boli rozhodujúce, prečo hľadali nového partnera. V opačnom prípade by boli nútení investovať milióny eur do IT. M. Mikolášek tvrdí, že radšej sa chcú venovať obchodu, ako keby mali riešiť aplikácie či IT systémy.

Aktuálne má Simplea na Slovensku zazmluvnených 150 podriadených finančných agentov, čo ju radí na 18. miesto medzi samostatnými finančnými agentmi podľa počtu maklérov. Prvé je OVB Allfinanz Slovensko s viac ako 3 300 agentmi. Swell má v súčasnosti 170 agentov.

K spojeniu oboch spoločností by malo prísť v priebehu prvého polroka 2024. Obe spoločnosti budú následne pôsobiť pod značkou Simplea.

Simplea sa pri vstupe na Slovensko potýkala s tým, že viaceré veľké banky s ňou nechceli uzatvoriť zmluvu. Dnes má podľa údajov Národnej banky Slovenska Simplea zazmluvnených 24 finančných inštitúcií. Chýba medzi nimi napríklad Slovenská sporiteľňa či Prima banka.

Vlastná poisťovňa či banka

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ českej finančnej skupiny Partners Petr Borkovec v septembri 2021 z toho, že niektoré banky či poisťovne nechcú so Simpleou uzatvoriť zmluvu, obviňoval slovenskú spoločnosť Partners Group SK. Tá mala podľa neho využiť svoju veľkosť na to, aby finančné inštitúcie odradila od podpisu zmluvy so Simpleou. „Inštitúcie uvádzali rôzne dôvody, ale spoločným menovateľom je spolupráca a významná produkcia zo strany Partners Group SK,“ tvrdil P. Borkovec. Partners Group SK vtedy poprel, že by sa snažil presviedčať banky či poisťovne, aby so Simpleou neuzatvárali zmluvy.

Neznamená to však, že Simplea nemá v ponuke aj banky, ktoré nemá zazmluvnené. Produkty týchto inštitúcií predávala prostredníctvom inej spoločnosti, ktorá s nimi mala uzatvorenú zmluvu.

Simplea môže ťažiť nielen zo skúseností českého Partnersu, ale môže využívať aj to, že Partners má v ČR vlastné finančné inštitúcie. Z nich má Simplea zazmluvnenú poisťovňu ako aj investičnú spoločnosť. Zároveň má v ponuke aj dva vlastné realitné fondy. Okrem toho v lete tohto roku Partners získal licenciu aj pre vlastnú banku. Prvé účty by mala klientom začať otvárať v budúcom roku. Na Slovensku by mala začať pôsobiť pod českou licenciou v roku 2025. Ponúknuť by tu mala vkladové produkty.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: