Penzisti, ktorých deti pracujú, dostanú budúci rok viac peňazí. Rodičovský bonus pre dôchodcov sa totiž počíta zo mzdy ich detí spred dvoch rokov. Roku 2025 bude preto rozhodujúci príjem detí z roku 2023. A keďže mzdy vlani rástli, väčšina ľudí, ktorí poberajú rodičovský bonus pre dôchodcov, by si mala polepšiť.


Čím viac detí penzista vychoval, tým vyšší bonus nakoniec aj dostane. Rodičia bohatých detí sa nemôžu spoliehať na to, že dostanú výrazne viac peňazí než ostatní. V zákona je totiž určená hranica, ktorú rodičovský dôchodok nemôže prekročiť a to ani v prípade, že dieťa malo nadštandardný príjem.

Maximálny rodičovský bonus pre dôchodcov sa počíta z 1,2-násobku priemernej mzdy. V tomto roku je tak rozhodujúca priemerná mzda z roku 2022, kedy dosiahla 1 304 eur. Najvyšší rodičovský dôchodok sa preto tento rok bude počítať zo sumy 1 564,80 eura. Keďže každý rodič dostáva od dieťaťa 1,5 percenta hrubej mzdy, znamená to, že za celý rok dostane najviac 282 eur. Penzisti dostanú tieto peniaze v júni spolu so svojim dôchodkom.


Budúci rok sa najvyšší rodičovský bonus znovu zvýši. Keďže v roku 2023 dosiahla priemerná mzda 1 430 eur, maximálny rodičovský bonus pre dôchodcov sa bude počítať zo sumy 1 716 eur. Najvyššia suma, ktorú bude môcť penzista dostať od jedného dieťaťa, preto dosiahne takmer 309 eur. O konkrétnej sume, ktorú dostanú penzisti, rozhoduje vždy reálny zárobok ich detí spred dvoch rokov.

Najvyšší rodičovský bonus pre dôchodcov:

Rok vyplácania bonusuRok, za ktorý sa posudzuje príjem dieťaťaMaximálny rodičovský dôchodok (ročne)Potrebný zárobok na získanie najvyššieho bonusu
20232021261,60 €1 453,20 €
20242022282 €1 564,80 €
20252023308,90 €1 716 €
Zdroj: MPSVaR (rodičovský bonus pre dôchodcov)

Čím viac detí, tým vyšší bonus

Dôchodcovia, ktorých pracujúce deti majú nadštandardné príjmy, sa tak nemôžu spoliehať na to, že im to zaručí aj výrazne štedrejší rodičovský bonus. Jeho výšku okrem zárobku ovplyvňuje počet pracujúcich detí. Tento rok to pocíti napríklad dôchodca, ktorý vychoval desať potomkov. Dostane najvyšší vyplatený rodičovský dôchodok vo výške 2 439,60 eura. Teoreticky tak každé z jeho pracujúcich detí muselo pred dvomi rokmi zarábať zhruba 1 350 eur mesačne.

Polepšia si aj penzisti, ktorých deti pracujú za minimálnu mzdu. Kým v minulom roku dostal každý z rodičov dieťaťa poberajúceho najnižšiu možnú mzdu 112 eur, v tomto roku to bude 116 eur. Rodičovský bonus by mal rodičom detí s minimálnou mzdou stúpnuť aj v budúcom roku. Do úvahy sa bude brať minimálna mzda z vlaňajška, ktorá bola na úrovni 700 eur mesačne. Každý z rodičov dieťaťa, ktoré vlani zarábalo najnižšiu garantovanú mzdu, tak dostane 126 eur za celý rok.

Ako ovplyvní rodičovský bonus pre dôchodcov v roku 2025 priemerná mzda?
Ako ovplyvní rodičovský bonus pre dôchodcov v roku 2025 priemerná mzda? (Ilustrácia: DALL-E)

Deti môžu zarábať aj menej peňazí. Môžu mať napríklad skrátený úväzok, pracovať na dohodu alebo pracovať len časť roku. Aj preto bude v tomto roku najnižší vyplatený bonus na úrovni 1,20 eura. Dostať ho má približne 1 600 ľudí.

Polepšiť by si mali aj rodičia živnostníkov. V ich prípade sa výška rodičovského bonusu počíta z vymeriavacieho základu pre platenie odvodov. Väčšina živnostníkov platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý každoročne rastie. Keďže v roku 2022 dosiahol minimálny vymeriavací základ 565,50 eura, rodičia väčšiny živnostníkov dostanú v tomto roku 102 eur. V budúcom roku sa bonus rodičov živnostníkov už bude počítať zo sumy 605,50 eura. Dostanú preto 109 eur.

Rodičovský bonus pre dôchodcov z minimálnej mzdy:

Rok vyplácania bonusuRok, za ktorý sa posudzuje príjem dieťaťaMinimálny rodičovský dôchodok (ročne)Minimálna mzda v danom roku
20232021112,20 €623 €
20242022116,30 €646 €
20252023126 €700 €
Zdroj: MPSVaR (rodičovský bonus pre dôchodcov)

rodičovský bonus pre dôchodcov
Rodičia na dôchodku dostanú aj tento rok peniaze navyše, ak ich deti pracujú na Slovensku (Ilustrácia: DALL-E)

Peniaze prídu jednorazovo

Rodičovský bonus pre dôchodcov zaviedla ešte bývalá vláda. S návrhom prišiel vtedajší minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Prvýkrát sa bonus vyplácal jednorazovo v minulom roku. Po nástupe novej vlády a ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) bolo jeho fungovanie otázne. Ministerstvo práce chcelo výpočet naviazať na dve percentá z dane, ktoré pracujúci každý rok môžu darovať napríklad neziskovej organizácii. Po tlaku v koalícii tento zámer nakoniec nerealizovalo.

Pri bonuse ale jedna zmena nastala. Kým vlani dostávali penzisti rodičovský bonus naraz za celý rok, od januára tohto roka sa mal vyplácať mesačne. Pôvodne mali penzisti začať dostávať rodičovský príspevok pravidelne spolu so svojim dôchodkom. Napokon ho dostanú celý a naraz. Dôchodcovia by mali dostať rodičovský príspevok v júni. Peniaze im prídu spolu s dôchodkom v ich výplatnom termíne. Jednorazové vyplácanie by malo fungovať aj v budúcom roku.

Podmienky nároku na rodičovský dôchodok zostali rovnaké ako v minulom roku. Získať ho môže starobný, invalidný či výsluhový dôchodca, ak je už v dôchodkovom veku. Rodičovský bonus k dôchodku vypláca Sociálna poisťovňa podľa registra, takže oň nie je potrebné žiadať. Nemusí ísť pritom len o biologických rodičov či osvojiteľov. Dostanú ho aj tí, ktorým bolo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti, no v tomto prípade to musia deti oznámiť. Ak sa dieťa rozhodne, že nechce prispievať rodičom k dôchodku alebo iba jednému z nich, môže to urobiť každý rok do konca augusta.

Kto nedostane vyšší rodičovský bonus

Nie všetci penzisti dostanú v budúcom roku vyšší rodičovský dôchodok. Keďže jeho suma sa odvíja od mzdy dieťaťa spred dvoch rokov, znamená to, že si nepolepšia rodičia detí, ktorým v minulom roku klesol príjem. Viac peňazí nedostanú ani rodičia tých detí, ktorí si v minulom roku založili živnosť a neplatili odvody. Keďže prvý rok sú živnostníci oslobodení od platenia odvodov, nebude sa ich príjem zo živnosti zohľadňovať pri výpočte rodičovského dôchodku. A takisto s vyšším rodičovským dôchodkom nemôžu rátať tí penzisti, ktorých deti začali v minulom roku pracovať v zahraničí. Do rodičovského bonusu sa totiž počíta len príjem zo Slovenska.