Peniaze dokážu rozhádať nejeden mladý ale aj starší pár. Predovšetkým krátko potom, ako začnú zaľúbenci spolu bývať, sa môže ukázať, že majú úplne inú predstavu o peniazoch.

Problémy môžu vznikať napríklad vtedy, keď jeden z partnerov zarába výrazne viac ako ten druhý. Kým bol sám, bol zvyknutý vo veľkom míňať. Ten s nižším príjmom naopak vždy šetril, aby mal na nevyhnutné výdavky. Keď začnú spolu bývať, ten ktorý šetril, má pocit, že sa musí podieľať na spoločných výdavkoch jednou polovicou. No jeho príjem na to nestačí, keďže druhý partner je zvyknutý na vyššie výdavky.

Odborníci preto radia nastaviť si jasné pravidlá. A to nielen pre manželov, ale pre všetkých partnerov, ktorí žijú v jednej domácnosti. „Ak partneri riešia financie za pochodu, nastáva chaos,“ vraví odborník na osobné financie z Partners Group SK Michal Kozák. Párom odporúča, aby si ešte pred svadbou nastavili jasné pravidlá a podiel na spoločnom financovaní. „Ak by sa vzťah z nejakého dôvodu rozpadol, každý vie, na čo bude mať nárok,“ hovorí.

Spoločné peniaze sú pre niektorých aj po rokoch nepredstaviteľné

Kým niektoré páry majú spoločné peniaze hneď od začiatku, v iných pároch má každý vlastné peniaze aj po niekoľkých rokoch. „Záchytným bodom bývajú veľké spoločné životné ciele ako svadba, dieťa alebo auto,“ tvrdí M. Kozák. Najčastejším a zároveň aj najnákladnejším cieľom je podľa neho zabezpečenie spoločného bývania.

Rozhodujúci pritom nie je termín kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti ale už samotný moment, v ktorom sa pár rozhodne, že si zoberú hypotéku. Vtedy musia počítať, koľko im banka maximálne požičia. Preto potrebujú vedieť, koľko spolu zarábajú a aké majú výdavky. „Od tejto chvíle odporúčam klientom, aby sa pozerali na financie spoločne a držali sa pravidla ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40, teda 10 % z mesačného príjmu do rezervy, 20 % na zabezpečenie do budúcnosti, maximálne 30 % na úvery a splátky a 40 % vyčlenených na bežnú spotrebu,“ radí M. Kozák.

Čím skôr sa mladí ľudia začnú pripravovať na kúpu nehnuteľnosti, tým si dokážu nasporiť vyššiu sumu. Vďaka tomu si môžu dovoliť kúpiť väčší byt či doma, alebo si môžu požičať menej peňazí.

Vyskúšať si spoločné hospodárenie možno aj prostredníctvom spoločného účtu ešte pred svadbou. Podľa M. Kozáka môžu mať partneri aj naďalej každý svoj vlastný účet, no zároveň si môžu založiť jeden spoločný. Z neho budú platiť spoločné výdavky a sporiť si na dlhodobé ciele. To im pomôže ujasniť si spoločné smerovanie ako aj finančné plány.

„Jednotné pravidlá pri spoločnom účte neexistujú, pár sa len musí dohodnúť, na aké účely je spoločný účet zriadený a ako s peniazmi bude hospodáriť. Spravovanie je pritom veľmi jednoduché. Ako prvé by si mali stanoviť mesačnú sumu, ktorou bude každý na účet prispievať, nastaviť si trvalé príkazy na hradenie fixných výdavkov, ako sú nájom, internet, TV či iné. Riešením je tiež, ak partneri určia jedného spomedzi nich ako zodpovednú osobu, ktorá kontroluje pohyby na účte,“ hovorí M Kozák.

Aj manželia môžu mať oddelené účty

Niektorí ľudia si však neotvárajú spoločný účet ani po svadbe. „Mám klientov, ktorí majú prehľad o príjmoch a výdavkoch partnera, ale nemajú spoločný účet. Poznám tiež manželské páry, ktoré si určia domáceho financmajstra a ten má na starosti všetky účty a prehľad o peniazoch,“ tvrdí M. Kozák.

Oddelené účty manželov podľa neho nie sú prejavom nedôvery, ale skôr zvykom nadobudnutým počas dlhoročného fungovania. No spoločný účet dáva manželom lepší prehľad o príjmoch a výdavkov domácnosti a podľa M. Kozáka poskytuje aj lepšiu záruku, že manželia dosiahnu v stanovenom čase dlhodobé finančné ciele, akými sú napríklad kúpa auta, drahšia dovolenka či príchod dieťaťa.

Veľa párov v čase koronakrízy zažilo problémy, keď jeden z partnerov prišiel o časť príjmu alebo dokonca o celý. Práve na takéto situácie pritom slúži vytváranie rezervy. „Ak pár nemá vytvorené rezervy, je potrebné spísať nevyhnutné výdavky a dohodnúť sa s partnerom, ktorému príjem ostal zachovaný, že preberie finančnú zodpovednosť a bude dočasne hradiť väčšinu záväzkov,“ hovorí M. Kozák.

Rovnako ako v iných veciach aj pri peniazoch je dôležitá otvorená komunikácia. Podľa M. Kozáka by partneri mali hovoriť o všetkých výdavkoch a spoločných dlhodobých cieľoch. Spolu ich môžu prehodnocovať ale aj kontrolovať.