Od 1. marca 2022 zmení Slovenská sporiteľňa cenník svojich služieb. Aj keď najvýraznejšou zmenou bude pravdepodobne premenovanie balíkov služieb, za tie nové si najväčšia slovenská banka vypýta viac peňazí. Upozornil na to portál Finančný kompas.


Balíky služieb s názvom Osobné účty, Space účet Junior, Space účet Študent a Space účet Mladý Slovenská sporiteľňa nahradí balíkom Space účet. Výška poplatku bude závisieť od veku klienta. Zadarmo ho budú mať ľudia do 19 rokov. Mladí ľudia vo veku 20 až 26 rokov nebudú platiť poplatok v prípade, ak banke predložia potvrdenie o návšteve školy. V opačnom prípade im Slovenská sporiteľňa naúčtuje mesačný poplatok vo výške troch eur. Dnes platia mladí ľudia, ktorí neštudujú, za účet dve eurá.

Ľudia od 27 do 61 rokov budú po novom platiť poplatok šesť eur. Doteraz platili 5,90 eura. Naopak seniori za vedenie účtu ušetria. Kým doteraz platili plnú výšku poplatku za Osobný účet, po novom banka ľuďom od 62 rokov naúčtuje tri eurá mesačne.

Poplatok za účet sa nemenil už roky

Viac si priplatia aj ľudia, ktorí využívajú Osobný účet Exclusive. Ten dnes stojí 8,90 eura. Nový cenník Slovenskej sporiteľne ho premenuje na Space účet X a banka si zaň vypýta rovných desať eur.

„Cena sa v prípade Osobného účtu Exclusive mení presne po desiatich rokoch a v prípade Osobného účtu po takmer deviatich rokoch od poslednej úpravy. Počas tohto dlhého obdobia sme klientom priniesli množstvo vylepšení, vďaka ktorým je ich účet dnes oveľa kvalitnejším produktom a svojim používateľom šetrí čas a peniaze,“ obhajuje zvýšenie poplatku hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Od marca sa zároveň zmenia podmienky na získanie účtu zadarmo. Dnes klienti, ktorí majú Osobný účet, neplatia mesačný poplatok za jeho vedenie v prípade, ak počas mesiaca kartou zaplatia aspoň 200 eur, uskutočnia minimálne tri pravidelné platby a majú zriadené sporenie k účtu. Po novom síce nebudú potrebovať na odpustenie poplatku sporenie, ale objem platieb kartou sa zvýši na 250 eur.

Podobné to bude aj v prípade Osobného účtu Exclusive. Banka dnes odpustí poplatok za jeho vedenie tým zákazníkom, ktorí mesačne zaplatia kartou aspoň 400 eur, vykonajú tri pravidelné platby a majú zriadené sporenie k účtu. Po jeho premenovaní na Space účet X bude na odpustenie poplatku potrebné kartou zaplatiť minimálne 500 eur. Banka už nebude vyžadovať sporenie k účtu.

Okamžité platby budú súčasťou balíkov

Banka neočakáva, že by navýšenie požadovaného objemu kartou malo mať dopad na to, koľko klientov získa účet zadarmo. „Ľudia od vypuknutia pandémie oveľa viac platia kartou, nakupujú na internete, do popredia sa dostávajú mobilné platby telefónom či hodinkami. Výrazne sa tiež zvýšila aj vybavenosť jednotlivých obchodníkov platobnými terminálmi a dnes bežne zaplatíte kartou na mieste, kde by ste si to pred dvoma rokmi nedokázali predstaviť,“ vraví M. Cesnaková. Navyše mobilná aplikácia George by už čoskoro mala zobrazovať aj to, čo klientom chýba k účtu zadarmo. Klienti by tak mali presne vedieť, čo musia spraviť, aby si vyhli poplatku.

Po novom budú súčasťou účtov Space a Space X aj okamžité platby. Ide o rýchle medzibankové prevody, ktoré začnú na Slovensku fungovať 1. februára 2022.

Slovenská sporiteľňa od marca síce zruší možnosť jednej bezplatnej mimoriadnej splátky úveru nad rámec stanovenej zákonom pri úveroch na bývanie, no namiesto toho klientom ponúkne novú možnosť. Klienti budú môcť každý mesiac dať mimoriadnu splátku až do výšky trojnásobku svojej bežnej mesačnej splátky. Urobiť tak budú môcť len online cez Georga. Minimálna výška mimoriadnej mesačnej splátky bude 50 eur.

Slovenská sporiteľňa cenník zmení presne po deviatich mesiacoch od poslednej zmeny. Aktuálny cenník platí od 1. júna 2021. Banka vtedy zvýšila poplatky za transakcie v pobočkách či za výbery z cudzích bankomatov.