Na slovenskom poistnom trhu dochádza k ďalšej koncentrácii. Poisťovňa Union kupuje Poštovú poisťovňu. Union vďaka tomu získa 160-tisíc nových klientov.

„Táto transakcia má cieľ priblížiť nás viac k zákazníkom a posilniť Union ako veľký poisťovací dom. Výrazne sa rozšíria možnosti nášho pôsobenia, a to nielen v oblasti životného, ale aj neživotného poistenia. Vďaka tomu bude možné uspokojiť požiadavky a potreby aj náročnejších klientov,“ povedal generálny riaditeľ Unionu Michal Špaňár.

Stratová poisťovňa kupuje ziskovú

Unionu patrilo vlani deviate miesto medzi poisťovňami podľa predpísaného poistného, ktoré mal vo výške 64,3 milióna eur. Poštová poisťovňa bola štrnásta s predpísaným poistným 17 miliónov eur. Kým Union vlani hospodáril so stratou 1,3 milióna eur, Poštová poisťovňa vykázala zisk 3,3 milióna eur. Patrila tak k najefektívnejším poisťovniam na trhu.

Poisťovňa Union vykázala stratu v posledných štyroch rokoch. Naposledy bola v zisku v roku 2015. Naopak Poštová poisťovňa v posledných rokoch vykazuje zisk.

Okrem Poštovej banky, ktorá vlastní v Poštovej poisťovni 80 percent, predáva svoj 20-percentný podiel aj Slovenská pošta. Služby poisťovne budú naďalej k dispozícii v pobočkách Slovenskej pošty.

Druhý predaj v tomto roku

„Poštovú poisťovňu predávame vo výbornej kondícii. Poisťovňa je nízkorozpočtová, efektívne fungujúca, s orientáciou na optimalizáciu procesov. Od roku 2015 narástla v predpise poistného o 44 percent a podarilo sa jej takmer zdvojnásobiť zisk. Bola však jednou z najmenších na slovenskom trhu a jej organický rast bez veľkej zahraničnej poistnej matky bol limitovaný. Naši klienti tak získajú komplexné poisťovacie služby a produkty,“ povedal generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Poisťovňa Union neuviedla, koľko zaplatí za Poštovú poisťovňu. Akvizíciu musí ešte schváliť Národná banka Slovenska a Protimonopolný úrad SR.

V tomto roku ide o druhú oznámenú akvizíciu. Začiatkom februára oznámila Uniqa, že preberie pobočky poisťovne Axa v strednej Európe. Okrem Slovenska sa Axa stiahla aj z Českej republiky a Poľska. Hodnota transakcie dosiahla približne jednu miliardu eur.