Ceny nehnuteľností na Slovensku podľa štatistík Národnej banky Slovenska v prvom štvrťroku 2022 medziročne vzrástli o 23,3 percenta. Ide o dlhodobý trend a ekonómovia už začínajú skloňovať slovné spojenie realitná bublina. Napriek tomu, že hodnota tohto majetku rastie, ochota chrániť si ju, naopak, nie. Oficiálna štatistika ale v tomto smere neexistuje.

Viac ako polovica nehnuteľností je stále bez poistky. Oplatí sa ju mať a koľko vlastne stojí?
Inzercia

Poistenie nehnuteľnosti má podľa odhadov poisťovacích domov len zhruba 40 percent majiteľov. Inými slovami, viac ako polovica slovenských nehnuteľností je bez poistenia. Navyše, medzi tých, ktorí poistenie nehnuteľnosti majú, treba počítať aj ľudí s hypotékou, pri ktorej je poistka na bývanie povinná. Ide o jednu z podmienok pri financovaní bývania.

Ekonomický portál Finsider sa preto na poistenie nehnuteľnosti pozrel bližšie. V článku odpovedá na to, aké riziká hrozia nehnuteľnosti, koľko toto poistenie stojí, či je možné ho vybaviť na diaľku a čo všetko klient potrebuje k uzatvoreniu poistenia.

Čo kryje poistenie nehnuteľnosti?

Poistka na nehnuteľnosť sa vo všeobecnosti týka samotnej stavby a jej častí, čo môže byť v tomto rodinný dom, byt či chata. Poisťujú sa aj vedľajšie stavby ako napríklad garáž či dielňa. Finančne chránené sú napríklad pred vandalizmom, povodňami, požiarom či inými prírodnými živlami. Zoznam rizík má v podstate každá poisťovňa definovaný vo svojich podmienkach. Ak sa ale stavba nachádza oblasti, kde je pravdepodobnosť vzniku niektorého rizika vyššia, poistenie je spravidla buď drahšie, alebo je dom či byt jednoducho nepoistiteľný.

Podľa slov hovorkyne Komunálnej poisťovne Viery Puškárovej je automatickou súčasťou poistky vybratých balíkov aj zodpovednosť za škodu, poistenie elektromotorov, skla, náhrobného pomníka, zodpovednosti nájomcu a asistenčné služby. „Medzi živelné riziká patrí napríklad – požiar, výbuch, priamy úder blesku, pád stromov, povodeň, záplava. Okrem týchto rizík je možné poistiť aj ďalšie riziká: atmosférické zrážky, nepriamy úder blesku, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody z kanalizačného potrubia a škody spôsobené zvieraťom,“ vymenúva zoznam rizík V. Puškárová. Poisťovňa kryje aj krádež a lúpež či vandalizmus, do ktorého spadá aj takzvané sprejerstvo.

V rámci poistenia nehnuteľnosti niektoré poisťovacie domy ponúkajú aj krytie technického, energetického a technologického vybavenia nehnuteľnosti. Nemusí ísť pritom len o priestor na bývanie. Napríklad poisťovňa Generali po novom ponúka možnosť poistiť si obývaný nebytový priestor, ako je loft či apartmán. V rámci poistenia bytu alebo obývaného nebytového priestoru môže mať tiež klient automaticky poistený aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu.

Poistenie nehnuteľnosti
Poistenie nehnuteľnosti má na Slovensku len zhruba 40 percent majiteľov. (Ilustračné foto: Pexels)

Koľko stojí poistka na bývanie a ako ju vybaviť?

Výška poistného sa odvíja najmä od výšky poistnej sumy, na ktorú si klient svoju nehnuteľnosti poisťuje. Tá by mala vždy pokrývať skutočnú hodnotu nehnuteľnosti, aby si v prípade aj väčšej alebo totálnej škody mohol svoj majetok obnoviť do pôvodného stavu. Ďalej výšku poistného ovplyvňujú zvolené riziká, ktoré si chce klient poistiť, lokalita nehnuteľnosti a jej typ či podlahová plocha.

Výška ročného poistného sa ale pohybuje v desiatkach až stovkách eur. V. Puškárová uvádza ako príklad rodinný dom a byt. Za dom s plochou sto metrov štvorcových môže klient platiť zhruba 94 eur ročne. V prípade bytu s podlahovou plochou na úrovni 60 metrov štvorcových, môže byť ročné poistné vo výške približne 40 eur.

Klienti navyše už nemusia chodiť vybavovať poistenie nehnuteľnosti na pobočke alebo vybavovať obhliadku domu či bytu. Takmer všetky poisťovne na trhu už ponúkajú možnosť poistenie uzatvoriť telefonicky, on-line na webstránkach, prostredníctvom aplikácie či dokonca formou videohovoru s obchodníkom.

K uzatvoreniu zmluvy pritom bude potrebovať údaje o sebe a nehnuteľnosti. „Postačuje občiansky preukaz pre identifikáciu klienta a základné parametre o predmete poistenia, akými sú napríklad plocha či typ muriva,“ vysvetľuje hovorkyňa Komunálnej poisťovne. Poisťovne tiež môžu vyžadovať napríklad rok kolaudácie či rekonštrukcie, počet poschodí či podpivničenie nehnuteľnosti, prípadne aj list vlastníctva.

Prehľad krytia v niektorých poisťovniach:

Komunálna poisťovňa

 • Na výber tri balíky poistenia nehnuteľností (ŽIVEL, OPTIMUM, EXCELENT) s rôznymi rizikami:
 • Živelné riziká (združený živel, atmosférické zrážky, nepriamy úder blesku, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody z kanalizačného potrubia, škody spôsobené zvieraťom).
 • Odcudzenie (krádež, lúpež).
 • Vandalizmus (aj sprejerstvo).
 • Skrat elektromotorov, poistenie skla a náhrobného pomníka.
 • Zodpovednosť za škodu, poistenie zodpovednosti nájomcu a asistenčné služby.
 • Súčasťou poistenia je automatická indexácia, t. j. pravidelné prehodnocovanie poistnej zmluvy, čím sa zabráni podpoisteniu nehnuteľnosti.

Wüstenrot

 • Celkovo poistenie nehnuteľnosti kryje 33 rizík.
 • Požiar, priamy úder blesku, výbuch, pád lietadla, víchrica, náraz vozidla, zemetrasenie, povodeň, záplava, pád stromov, stožiarov a iných predmetov, krupobitie, nadzvuková vlna, zosuv pôdy, zrútenie skál, atmosférické zrážky, krádež lúpežné prepadnutie, voda z vodovodných zariadení, zadymenie, spätné prúdenie kanalizácie a iné riziká.

Allianz – Slovenská poisťovňa

 • Klienti si pri poistení nehnuteľnosti môžu vybrať z troch ponúkaných balíkov – Comfort, Extra a Max.
 • Jednotlivé balíky poistenia ponúkajú kombináciu rizík ako prírodný živel, oheň, výbuch, elektrický skrat a prepätie, vodovodné škody, krádež a odcudzenie, ale aj zodpovednosť za spôsobenú škodu.

Generali

 • Klient na výber z troch druhov poistení majetku – DOMino, DOMino Trio a DOMino Extra.
 • Balíčkové poistenie DOMino Trio už v základnom balíku komplexné krytie poistenia nehnuteľnosti.
 • Pri modulárnom produkte DOMino Extra si klient vyberá poistné riziká podľa vlastného uváženia. K základnému rozsahu si môže klient pripoistiť až 18 ďalších rizík.
 • Pri poistení DOMino v sebe spája balíčkový aj modulárny produkt a ponúka aj rôzne špeciálne pripoistenia. Klient má na výber z troch totožných balíčkov, ktoré obsahujú komplexné poistné krytie, rozdiel je len vo výške poistných limitov, ktoré si klient môže zvoliť podľa potreby. Toto poistenie kryje požiar, povodeň a záplavu, víchricu a tornádo, úder blesku, krádež, sprejerstvo a iné riziká.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: