Vežiaky a byty sa nestavajú len v Bratislave a veľkých krajských mestách. Developeri sú aktívni aj v okresných mestách. Jedným z nich je bratislavská spoločnosť Proctor, ktorá plánuje postaviť v Komárne v časti Hadovce, obytné domy nazvané Dvojičky – Hadovce.

Projekt, ktorý ráta s výstavbou viacerých objektov na mieste starších obilných síl a postavením nových v ich okolí, dostal zelenú od povoľovacích orgánov na konci februára tohto roka, uvádza enviroportál.

Developerovi sa podarilo zmeniť bývalú priemyselnú zónu v územnom pláne Komárna na územie určené na bývanie.

Dvojičky budú aj v Komárne, vyrastú namiesto nepoužívaných obilných síl
Dvojičky – Hadovce v Komárne vyrastú na mieste na mieste starších obilných síl (Foto: Tristan Studio)

Vežiaky a menšie bytovky

Návrh ráta s výstavbou dvoch štvorpodlažných bytových domov a dvoch polyfunkčných vežiakov s 15 podlažiami. Budovy vežiaku by mali vzniknúť na mieste súčasných nevyužívaných obilných síl, ktoré budú z veľkej časti zbúrané. Ostanú len základy. Všetok pôvodný betón stavebník plánuje zrecyklovať a využiť na podložia a na cesty.

„Objekt sila bude rozdelený na funkčnú časť občianskej vybavenosti s prenajímateľnými priestormi so zázemím a funkčnú časť bývania,“ píše sa v zámere.

Šesťdesiat metrov vysoké betónové silá s oceľovou konštrukciou boli postavené v osemdesiatych rokoch minulého storočia, no nikdy neboli sprevádzkované, obilie sa v nich nikdy neskladovalo.

Asanácia síl je jednoduché riešenie. Napríklad Corwin v bratislavskom projekte Nová Palma plánuje tamojšie silo zachovať ako historický artefakt bývalého podniku na výrobu jedlého oleja.

Dvojičky budú aj v Komárne, vyrastú namiesto nepoužívaných obilných síl
Dvojičky – Hadovce v Komárne budú tvoriť dve výškové a dve štvorpodlažné budovy (Vizualizácia: Tristan Studio)

Veľa bytov aj garáží

Dve nižšie bytovky by mali priniesť 110 zväčša dvoj a trojizbových bytov a 130 parkovacích miest. Výškové budovy by mali mať dvakrát 85, čiže dokopy 170 bytov a viac ako 300 parkovacích miest z toho 224 v podzemí. Byty by mali byť väčšie aj štvorizbové a jeden dokonca šesťizbový s rozlohou viac ako 220 m2. Ten bude mezonetový na streche objektu so strešnou terasou a bazénom.

V bytovom dome budú aj átria presvetlené pásom okien po celej výške. V átriach sa bude nachádzať priestor pre relax so zeleňou. Dva byty na každom podlaží budú s francúzskymi oknami s malým balkónom prepojené s týmto átriom.

Štvorpodlažné bytové domy budú kopírovať hranicu pozemku s orientáciou juhovýchod – severozápad. Polyfunkčný bytový dom bude mať pôvodnú orientáciu obilných síl juhozápad – severovýchod.

Dvojičky budú aj v Komárne, vyrastú namiesto nepoužívaných obilných síl
Developer projektu Dvojičky – Hadovce v Komárne chce postaviť stovky parkovacích miest na povrchu i v podzemí (Vizualizácia: Tristan Studio)

Dvojičky v Komárne budú v kontakte s elektrárňou aj poliami

Pri pozemku sa nachádza areál fotovoltaických elektrárni, nefunkčná železničná trať, poľnohospodárske pozemky a vodný kanál s umelou vodnou plochou, ktorá tvorí významný ekologický prvok v území. Bytové domy sú navrhnuté tak, aby mali obyvatelia vizuálny kontakt na zeleň.

Developer sľubuje, že navrhované bytové domy budú po architektonickej stránke reprezentovať aktuálne trendy a využijú aj najmodernejšie stavebné materiály. Najmä vežiaky vyzerajú ako moderné skladačky.

Z dôvodu presvetlenia obytných miestností bude východná a západná fasáda navrhnutá s oknami aj s loggiami, ktoré zabezpečia presvetlenie bytov. Každá z dvojičiek vežiakov bude mať dve komunikačné jadrá s výťahmi a schodiskami.

Výstavba je v súlade s územným plánom mesta Komárno a výhodou sú väzby na existujúce dopravné a inžinierske siete.

Celkové náklady na výstavbu investor odhaduje orientačne na 32,1 miliónov eur. S výstavbou sa malo začať ešte v marci tohto roku a jej ukončenie je naplánované na marec roku 2025.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: