Živnostníci a zamestnanci si môžu do príjmov za rok 2021 započítať aj pandemickú pomoc od štátu, aby mali nárok na daňový bonus na dieťa. Informovalo o tom ministerstvo financií na sociálnej sieti. V prípade živnostníkov ide o príspevky z prvej pomoci, zamestnanci zase napríklad pandemické nemocenské či ošetrovné.


Podmienkou na získanie daňového bonusu totiž okrem iného je dosiahnutie príjmov na úrovni minimálne šesťnásobku minimálnej mzdy. Za vlaňajšok ide o sumu 3 738 eur. Podľa rezortu financií si tak živnostníci znížia výslednú daň, ktorú platia štátu. „Splnia totiž podmienku na získanie daňového bonusu na dieťa, ktorý si pre nízke príjmy nemohli uplatniť,“ píše ministerstvo.

V prípade, ak živnostník už svoje daňové priznanie k dani z príjmov podal a má nárok na túto daňovú úľavu, môže do konca marca tohto roka elektronicky podať takzvané opravné daňové priznanie, alebo po tomto termíne dodatočné daňové priznanie.

Zamestnanec výšku pandemickej pomoci oznámi svojmu zamestnávateľovi v prípade, ak mu jeho príjem doteraz nestačil na uplatnenie daňového bonusu na dieťa. „Všetci, ktorí požiadali o ročné zúčtovanie, tak môžu urobiť až do 10. marca 2022,“ dodáva ministerstvo financií s tým, že pandemická pomoc je aj naďalej oslobodená od dane z príjmov.

(Inzercia)