Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír vo svojom komentári uviedol, že inflácia potvrdzuje trvalý ústup z predošlých vysokých úrovní. Tento vývoj je podľa neho predzvesťou blížiacej sa zmeny. „Otvára nám to dvere k prvému zníženiu sadzieb za takmer päť rokov,“ tvrdí P. Kažimír.


Inflácia doteraz nútila guvernérov centrálnych bánk k tomu, aby boli veľmi prísni a udržiavali úrokové sadzby na rekordných maximách. Tento príbeh sa podľa P. Kažimíra pomaly ale isto končí.

„Súčasná situácia posilnená prichádzajúcimi údajmi naznačuje, že by sme mohli začať postupne uvoľňovať opraty. Ekonomické oživenie naberá na obrátkach a v druhej polovici roka sa ešte zrýchli,“ vraví guvernér NBS.

Napriek tomu, že ekonomika dosiahla pozitívny bod zlomu, neznamená to automaticky koniec obozretnosti. „Aj po prvom znížení sadzieb zostane naša menová politika reštriktívna, je to potrebné. Naďalej žijeme vo svete, v ktorom o šoky nie je núdza,“ tvrdí P. Kažimír.

Naďalej existujú riziká a tie je potrebné ostro sledovať. „Náhly nárast inflácie, pokles rastu svetovej ekonomiky, prípadne výrazná zmena v spotrebiteľskom správaní, nám môžu skomplikovať život,“ píše P. Kažimír. Preto si centrálni bankári potrebujú nechať manévrovací priestor, aby mohli flexibilne reagovať. „To nám umožní prispôsobiť našu politiku podľa potreby, pomôže nám to zmierniť negatívne vplyvy na ekonomiku,“ uviedol guvernér.

Úrokové sadzby by podľa neho mohli klesnúť už v júni. „Prichádzajúce uvoľňovanie menovej politiky neznamená, že sa sadzby musia automaticky znižovať na každom jednom rokovaní. Smerodajný, tak ako vždy, bude budúci vývoj ekonomiky,“ dodal P. Kažimír.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: