Tohtoročná valorizácia dôchodkov pre niektorých ľudí nemusí znamenať zvýšenie penzie. Dôvodom je exekúcia z dôchodku, ktorú môže vyššia starobná dávka odštartovať. Sociálna poisťovňa od začiatku roku totiž prepočíta poberateľom dôchodkov sumu exekučnej zrážky. Ak bude ich dôchodok dostatočne vysoký na to, aby si z neho mohol niečo zobrať exekútor, o peniaze navyše z valorizácie dôchodcovia prídu.


Od januára sa suma, ktorú nie je možné zraziť z dôchodku, nemení. „Dotknutí dôchodcovia dostanú od Sociálnej poisťovne v januári tohto roka aj písomnú informáciu o vplyve valorizácie na výkon exekučných zrážok z ich dôchodku,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. V novembri minulého roka evidovala Sociálna poisťovňa viac ako 19-tisíc dôchodcov s exekučnou zrážkou.

Exekúcia z dôchodku v praxi

O výške exekúcie rozhoduje stanovené percento zo životného minima. To sa menilo ešte v júli minulého roka. Ak ide o prednostnú pohľadávku, musí poberateľovi dôchodku z penzie zostať sto percent sumy životného minima. To znamená, že mu zostane minimálne 234,42 eura mesačne. Nepostihnuteľná sumu sa ešte zvyšuje o polovicu tejto sumy, ak penzista ešte niekomu poskytuje výživné. Suma, na ktorú exekútor nemôže siahnuť, sa tak ešte zvýši o 117,21 eura mesačne.


Ak pôjde o neprednostnú pohľadávku, poberateľovi dôchodku musí zostať aspoň 140 percent sumy životného minima. V tomto prípade ide o 328,18 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej penzista poskytuje výživné, mu musí zostať tiež ďalších 50 percent z tejto sumy, čiže 164,09 eura mesačne. V prípade, že ide o zrážku výživného na maloleté dieťa, musí penzistovi zostať minimálne 98,45 eura mesačne. Ak okrem toho ešte niekoho vyživuje, k tejto sume sa ešte pripočíta ďalších 82,04 eura.

Exekúcia z dôchodku v roku 2023

  • Pri prednostnej pohľadávke je chránená suma minimálne 234,42 eura mesačne.
  • Pri neprednostnej pohľadávke je chránená suma minimálne 328,18 eura mesačne.
  • Pri prednostnej pohľadávke s jednou vyživovanou osobou je chránená suma 351,63 eura mesačne.
  • Pri neprednostnej pohľadávke s jednou vyživovanou osobou je chránená suma 492,27 eura mesačne.
  • Pri zrážku výživného na maloleté dieťa je chránená suma na úrovni 98,45 eura mesačne.
  • Pri zrážku výživného na maloleté dieťa s jednou vyživovanou osobou je chránená suma 180,49 eura mesačne.
Exekúcia z dôchodku
Exekúcia z dôchodku môže byť v januári odštartovaná valorizáciou. (Ilustračné foto: Depositphotos)

Ako môže exekúciu spustiť valorizácia

Dôchodky sa pravidelne zvyšujú vždy na začiatku kalendárneho roka. Nikto o valorizáciu nemusí žiadať, rast dôchodkov prebehne automaticky k 1. januáru budúceho roka. Sociálna poisťovňa bude dôchodcov o ich individuálnom zvýšení informovať a potom dávku vyplatí v jej novej výške v januárovom termíne, čo je zároveň aj nevýhodou valorizácie. Uplatňuje sa tak v podstate s ročným oneskorením. Ministerstvo práce ale pripravuje zmenu tohto mechanizmu.

Penzie zatiaľ rastú o takzvanú dôchodcovskú infláciu za prvých šesť mesiacov vlaňajšieho roka, ktorá podľa Štatistického úradu dosiahla úroveň 11,8 percenta. Tento parameter ukazuje, ako za prvý polrok vzrástli náklady v domácnostiach dôchodcov podľa ich nákupného správania. O rovnaké percento sa v januári zvyšujú aj jednotlivé dôchodkové dávky. V praxi teda zvýšenie závisí od toho, koľko peňazí daný dôchodca poberá.

Keď dôchodca poberá napríklad 325 eur mesačne, od januára teda bude mesačne dostávať vyše 363 eur. Ešte do konca minulého roka mu tak napríklad exekútor pri neprednostnej pohľadávke zobrať z dôchodku ani jedno euro. Po novom mu z dôchodku môže brať takmer 35 eur. V praxi si tak prilepší len o tri eurá.

Napríklad pri dôchodku 467 eur bude januárový rast predstavovať niečo málo cez 55 eur. Od januára tohto roka bude tento dôchodca poberať vyše 522 eur. Pri neprednostnej pohľadávke s jednou vyživovanou osobou mu doteraz exekútor nemohol z penzie nič zobrať. Od januára mu z penzie môže zobrať takmer 30 eur. Penzista si môže nakoniec prilepšiť len o 25 eur mesačne.

Pri zvyšovaní životného minima vždy v júli daného roka nastáva opačná situácia, kedy bude chránená suma vyššia ako dôchodková dávka. Exekúcia z dôchodku sa teda vtedy už nevykonáva.