Dôchodkový reforma ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) definitívne zmenila aj odchod do penzie. Schválená novela zákona o sociálnom poistení okrem toho priniesla napríklad aj zavedenie rodičovského bonusu, individuálny dôchodkový strop či prísnejšie pravidlá pre predčasný dôchodok. Spolu so zmenami tak zanikol aj v minulosti kritizovaný dôchodkový strop na úrovni 64 rokov, ktorý zaviedla ešte bývalá vládna koalícia na čele so stranou Smer-SD.


Zmeny v dôchodkovom veku nastanú už od januára budúceho roka. Jeho rast tak už nebude zastropovaný, ale opäť sa naviaže na strednú dĺžku života. Napriek zmenám ale bude odchod do penzie ešte ďalších viac ako sedem rokov určovať v súčasnosti platná tabuľka, najneskôr sa ale pôjde do dôchodku vo veku 64 rokov. Automatický rast dôchodkového veku, zhruba o dva mesiace ročne, sa bude týkať až ľudí narodených v roku 1967 a neskôr.

Túto časť dôchodkového veku odborníci hodnotia pozitívne, aj keď zmeny prešli len vo forme bežného zákona, nie ústavného. Minister práce ale v nedávnom rozhovore pre Finsider povedal, že nie je problém, ak dôchodkový systém politici v dohľadnej dobe opäť zmenia. „Považujem za prirodzené, že sa dôchodkový systém musí priebežne vylepšovať. Nemôžeme predpokladať, že práve teraz, v dobe radikálnych a okamžitých zmien, dokážeme nájsť riešenie, ktorým uzamkneme dôchodkový systém, napríklad ústavným zákonom, na 50 rokov dopredu,“ povedal s tým, že prílišné uzamknutie systému by mohlo v budúcnosti spôsobiť problémy.


Predpokladá tiež, že súčasné zmeny by mali dôchodkový systém zastabilizovať na zhruba desať rokov dopredu. „Potom sa môže ukázať, že netreba nič meniť, alebo niečo vylepšiť. Považujem to za normálne, že musíme dôchodkový systém vylepšovať v prospech ľudí,“ dodal.

Odchod do penzie po novom (aj po starom)

Od januára teda nastane zvláštna situácia. Dôchodkový vek totiž už legislatívne zastropovaný nebude, ale do penzie sa bude stále odchádzať podľa súčasných pravidiel. Zachované zostane aj pravidlo, že dôchodkový vek sa skracuje podľa počtu vychovaných detí. Pri výchove jedného sa odchod skráti o šesť mesiacov, pri dvoch o 12 mesiacov a pri troch o 18 mesiacov. Viac detí sa do úvahy neberie.

Tak ako doteraz bude platiť, že ak sa obdobie výchovy dieťaťa nemožno zohľadniť na určenie dôchodkového veku žene, zohľadní sa mužovi, ktorý dieťa vychoval. Výchova sa ale prioritne počíta ženám.

Tabuľka pritom definuje odchod do penzie žien a mužov, platiť to bude už len pre ľudí narodených v roku 1966 a skôr. V podstate tak tabuľka končí v roku 2030, takže odvtedy už bude odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Mechanizmus zvyšovania bude približne rovnaký ako ten, podľa ktorého sa vytvárala tabuľka.

Prvý všeobecný dôchodkový vek podľa automatického rastu zastihne ročníky ľudí narodených v roku 1967. Ich dôchodkový vek sa zvýši o jeden mesiac. To v praxi znamená, že ľudia bez detí narodení v tomto roku pôjdu do penzie vo veku 64 rokov a jeden mesiac. Ide v podstate o súčet dôchodkového veku ročníkov 1966 a nárast strednej dĺžky života.

Pre ročník 1967 sa bude skúmať hodnota strednej dĺžky života v rokoch 2009 až 2020, pričom sa toto rozpätie rozdelí na sedem samostatných päť rokov trvajúcich referenčných období. V každom z nich sa potom skúma zmena strednej dĺžky života. Z týchto výsledkov všetkých sedem referenčných období sa potom vezme presný stred.

Do dôchodku pôjde ročník 1960 bez detí

Ľudia narodení v roku 1960 až 1966 sa tak ešte môžu riadiť tabuľkou. Vlani mohli ísť do dôchodku napríklad bezdetní muži či ženy narodení v roku 1959. Ak sa narodili na začiatku daného roka, dôchodkový vek dosiahli začiatkom novembra. Ak išlo napríklad o ženu, ktorá počas života vychovala aspoň jedno dieťa, mohla ísť do penzie už na začiatku vlaňajšieho mája.

V budúcom roku môžu odísť do dôchodku bezdetní muži či ženy narodení v roku 1960. Hneď v januári na to budú mať nárok práve ľudia z tohto ročníka, ktorí sa narodili v rovnakom mesiaci. Postupne počas budúceho roka potom môžu o odchod do penzie žiadať podľa dátumu ich narodenia. Dôchodkový vek v môže v budúcom roku dosiahnuť aj mladší človek za predpokladu, že vychoval dieťa. Do penzie potom pôjde podľa mesiaca narodenia.

Existuje aj samostatná tabuľka dôchodkového veku pre mužov s deťmi. Aj keď sa výchova prioritne uplatňuje ženám, môže nastať situácia, kedy bude mať právo na skorší odchod do penzie aj muž. Napríklad z dôvodu smrti ženy pred dosiahnutím jej dôchodkového veku alebo ak muž vychovával deti po smrti matky.

Odchod do penzie tak v roku 2023 čaká napríklad mužov s jedným dieťaťom, ktorí sa narodili v januári 1961. Do penzie môžu títo otcovia odísť v septembri budúceho roka. V prípade dvoch detí to bude už v marci. Ak bude platiť rovnaký dátum narodenia u muža narodeného v roku 1962 s tromi deťmi, tiež môže požiadať o odchod do penzie v septembri 2023.