Ceny pohonných hmôt v 4. týždni (22.01. – 29.01.) pokračovali v strmom raste. Ceny nafty vzrástli až o 2,85 %, teda o 0,043 €/l a dosiahli ceny 1,554 €/l. Ceny benzínu vzrástli o čosi menej, a to o 1,55 %, teda o 0,024 €/l a dosiahli ceny 1,575 €/l. Takýto rast je v súlade s vývojom na trhu s ropou a veľkoobchodnými cenami pohonných hmôt. Dôvod masívnejšieho nárastu cien nafty je ten, že Európa je závislá na importe tohto ropného produktu, pričom presun od importov ruských palív smeroval hlavne do krajín stredného východu, kde geopolitické napätie a útoky na tankery a prepravné lode v Červenom mori neprospievajú tejto komodite.

Ceny ropy rastú najrýchlejšie od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom

Cena ropy v danom týždni vzrástla až o 6,3 % a uzatvorila týždeň na cene 83,55 dolárov za barel ropy brent. Takýto nárast predstavuje najväčší týždňový rast od októbra, kedy začal konflikt medzi Izraelom a Hamasom. V tomto týždni ju však vidíme o takmer 2 % nižšie, a to na cene 81,88 dolárov za barel. Dôvodom takéhoto obrovského nárastu cien v minulom týždni bola kombinácia niekoľkých faktorov. Ekonomika v USA sa ukázala ako veľmi silná, keďže reálne HDP podľa prvého odhadu vzrástlo o 3,3 % medzikvartálne, pričom sa očakával rast iba o 2 %.

Vyšší dopyt v Spojených štátoch reflektovali aj zásoby ropy, ktorých čerpanie bolo až vo výške 9,2 mil. barelov, pričom sa očakávalo zníženie zásob iba o 1,2 milióna. Dopyt bol podporený aj v krajine najväčšieho importéra ropy, teda Číny, kde mimo podpory kapitálového trhu čínska centrálna banka znížila povinné minimálne rezervy pre banky, čím dáva zelenú ďalšiemu úverovaniu a tým aj spotrebe. Na strane ponuky sme zažili šok v podobe útoku Húsíov na ropný tanker v Adénskom zálive, ale taktiež aj útok ukrajinského dronu na ruskú proexportnú rafinériu na juhu.

V tomto týždni napriek cenovému poklesu prichádzajú zmiešané dáta. Geopolitická situácia v pondelok vyústila útokom na americkú základňu na severe Jordánska, pri ktorom došlo ku zabitiu 3 amerických vojakov. Geopolitika tak ostáva napätá. Na druhej strane sa však produkcia v USA opäť naštartovala a zimné mesiace spôsobujú nižší dopyt po pohonných hmotách. Z tohto dôvodu rafinérie bežia iba na 82,9 % svojej kapacity, pričom nárast sa v najbližších dňoch neočakáva. Túto hypotézu naďalej potvrdzujú údaje o zmene zásob, u ktorých sme pozorovali nárast o 1,2 mil. barelov v minulom týždni. Taktiež údaje o výrobnom sektore v Číne naznačujú kontrakciu už 4. mesiac po sebe. Ropa tak oproti minulému týždňu poklesla o takmer 2 %.

Veľkoobchodné ceny v Rotterdame naznačujú po minulotýždňovom 7,4 % raste benzínu a 9,6 % raste nafty miernu kontrakciu. Ceny v tomto týždni začínajú korigovať, pričom ceny benzínu poklesli o 2 % a ceny nafty o čosi viac, a to o 3,55 %. Nafta je v Európe o čosi volatilnejšia, keďže sa Európska únia po snahe diverzifikovať svoje naftové importy z iných krajín začala spoliehať na import zo stredného východu, kde je geopolitická situácia taktiež napätá a niektoré tankery musia obchádzať celú Afriku, aby sa dostali práve do Európy.

Ázia ani Amerika takéto problémy primárne nemá, keďže do Ázie prúdi ropa a ropné produkty z Perzského zálivu cez iné trasy a Americký kontinent je pomerne sebestačný v ťažbe a výrobe. Ďalší týždeň by sme na pohonných hmotách mohli vidieť miernu stabilizáciu, prípadne drobný pokles o pár desatín centov.  Predikovať ceny dlhodobo však v súčasnej napätej situácii nemá zmysel. 

Ceny ropy rastú najrýchlejšie od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom