Ruský útok na Ukrajinu a napäté vzťahy medzi Západom a Čínou podporujú renesanciu obchodu a investícií medzi starými priateľmi – Európou a USA. Vzájomný obchod dosahuje po dlhom období nové maximá.

USA tento rok doviezli viac tovaru z Európy ako z Číny a to vôbec prvýkrát od roku 2010, keď sa Čína stala obchodným partnerom Ameriky číslo jeden. To významne pomáha európskym výrobcom, ktorí zápasia s rastúcimi cenami energie.

Vývoz Nemecka do USA vzrástol len v septembri medziročne o takmer 50 %. Podniky zo starého kontinentu ťažia aj zo slabého eura, ktoré sa na týždne dostalo pod paritu s dolárom. Európske spoločnosti tiež vo veľkom investujú do Severnej Ameriky a Mexika, pričom ich lákajú najmä prístupom k lacnej energii.

Príkladom je španielsky energetický gigant Iberdrola SA, ktorý plánuje takmer polovicu zo 47 miliárd eur investovať v USA do obnoviteľnej energie v priebehu nasledujúcich troch rokov. Rovnaký prístup zvolili aj ďalšie európske spoločnosti, od výrobcov solárnych panelov až po výrobcov batérií. Taliansky energetický gigant Enel SpA, ktorý vlastní aj časť Slovenských elektrární, v USA vybuduje továreň na solárne články za miliardu dolárov. Energetické podniky lákajú nové dotácie americkej vlády, ktoré majú za cieľ transformovať tamojší energetický sektor na obnoviteľný.

(autor: Marek Malina, analytik Portu)

Je bitcoin výrazne podhodnotený?

Európa a USA našli k sebe cestu, pomáha kurz aj energetika
Autor fotky: Crypto Crow / Pexels

Pri hodnotení akcií sa používajú ukazovatele ako PE, PB alebo DCF modely. Zatiaľ ale stále nie je jasné, aké metriky sú najvhodnejšie na ohodnotenie kryptomien. Najčastejšie sa používa pomer medzi cenou a počtom aktívnych adries. Alebo v prípade bitcoinu tzv. stock-to-flow (S2F) model. Ten predpokladá, že vzácnosť aktíva určuje jeho cenu a medzi rokmi 2011 a 2021 celkom dobre predikoval cenu tejto najvýznamnejšej kryptomeny sveta. Teraz sa cena bitcoinu od tohto modelu vzdialila viac ako inokedy. To ukazuje buď na chybný model alebo je bitcoin podhodnotený najviac vo svojej histórii.

(autor: Jakub Valníček, Portu)