Vkladné knižky na Slovensku pomaly končia. Potom, ako ich dve najväčšie banky prestali otvárať novým klientom, VÚB pristupuje aj k rušeniu tých starých.

Na redakciu portáli Finsider sa obrátil čitateľ s tým, že mu VÚB banka poslala list s oznámením, že mu ruší vkladnú knižku. Pre peniaze sa môže zastaviť na ktorejkoľvek pobočke. Na vkladnej knižke mal pritom len zopár eur. Banka mu zmluvu vypovedala k 30. júnu tohto roka. Na vybranie peňazí mu dala ďalšie tri roky.

VÚB neotvára nové vkladné knižky už od 15. júna 2019. „V zmysle optimalizácie bolo prijaté obchodné rozhodnutie, že vkladné knižky, ktoré majú nízke zostatky a dlhší čas neboli na nich zrealizované transakcie zo strany klienta, tak boli vypovedané zmluvné vzťahy, respektíve banka pristúpila ku zrušeniu týchto vkladných knižiek,“ vraví hovorca VÚB banky Dominik Miša.

VÚB zrealizovala prvú vlnu rušenia vkladných knižiek už v roku 2018. „Aktuálne sme opäť pristúpili ku zrušeniu vkladných knižiek pre vybranú skupinu klientov, ktorí majú nízke zostatky a nezrealizovali dlhší čas žiadnu transakciu na tejto vkladnej knižke,“ hovorí D. Miša. Klientom, ktorí majú na vkladnej knižke viac peňazí a používajú ju, by tento produkt mal zostať aj naďalej.

Sporiteľňa existujúcim klientom vkladné knižky ponecháva

K rušeniu vkladných knižiek pristúpila aj Slovenská sporiteľňa. Tá na rozdiel od VÚB existujúcim klientom zmluvy zatiaľ nevypovedala. „Existujúce vkladné knižky sú naďalej funkčné a klienti ich môžu ďalej používať. Ak chcú knižku zrušiť a peniaze previesť na iný produkt, môžu to urobiť v ktorejkoľvek pobočke. V prípade, že chcú peniaze vybrať v hotovosti alebo, naopak, na knižku vložiť hotovosť, je potrebné, aby si vybrali niektorú z pobočiek, ktoré podporujú služby spojené s vkladnými knižkami,“ povedal PR manažér Slovenskej sporiteľne Michal Kopecký.

VÚB ruší klientom vkladné knižky
VÚB banka ruší vkladné knižky klientom s nízkym zostatkom.

V minulosti boli vkladné knižky obľúbeným sporiacim produktom. Banka do papierovej knižky zapisovala každý vklad, ku ktorému pripisovala raz ročne úroky. Mnohí ľudia ešte počas bývalého režimu chodili s vkladnou knižkou raz ročne do banky len preto, aby im do nej pracovník pripísal úroky.

Neatraktívny úrok

Každá vkladná knižka mala stanovenú výpovednú lehotu. Tie bývali až štvorročné. Platilo, že vkladné knižky s kratšou výpovednou lehotou ponúkali nižšie zhodnotenie ako tie s dlhšou výpovednou lehotou. Kto chcel vybrať z vkladnej knižky peniaze, musel to banke včas oznámiť. Ak mal niekto napríklad dvojročnú výpovednú lehotu, musel to prísť povedať dva roky pred plánovaným výberom.

V súčasnosti ide už o prežitok. Vkladné knižky nahradili modernejšie bezpapierové sporiace produkty. Väčšina bánk umožňuje založiť si sporiaci účet aj cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu bez návštevy pobočky.

To že banky tento produkt veľmi nechcú, svedčí aj nastavenie úrokových sadzieb. Aj keď pri všetkých vkladových produktoch sú dnes nízke úroky, pri vkladných knižkách sú ešte nižšia. Slovenská sporiteľňa ako aj VÚB banka ponúkajú aktuálne pri všetkých typoch vkladných knižiek ročný úrok vo výške 0,01 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: