Prepoisťovacia kampaň na Slovensku vrcholí a tradičné benefity zdravotných poisťovní, ktoré sú nad rámec zákona, ľudia už dobre poznajú. Ide napríklad o príspevky na zuby, okuliare či iné zdravotné pomôcky. Požiadať o zmenu zdravotnej poisťovne možno len do 30. septembra tohto roka a prepoistenie potom prebehne od 1. januára nasledujúceho roka. Ak niekto podá prihlášku po termíne, jeho požiadavka bude síce akceptovaná, ale zmena poisťovne sa uskutoční až o rok neskôr. Žiadosť je možné aj vziať späť bez udania dôvodu.

Vlaňajšie štatistiky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ukazujú, že svoje zdravotné poistenie chcelo vlani zveriť inej spoločnosti 213 395 ľudí. Akceptovaných bolo len niečo málo cez 180-tisíc prihlášok. Počet neakceptovaných prihlášok oproti predchádzajúcemu roku klesol. Noví poistenci pribudli len dvom súkromným poisťovniam. Dôvera ich získala viac ako 13-tisíc a Union vyše 6 700. Všeobecná zdravotná poisťovňa o poistencov prišla. Počet jej klientov klesol o 20-tisíc.

Poisťovne sa ale okrem tradičných benefitov snažia ponúkať aj také, ktoré ich konkurencia v portfóliu nemá. Spravidla ide o zľavy, asistenciu, očkovanie alebo čiastočné preplatenie operačného zákroku. Platí pri nich, ako pri bežne ponúkaných benefitoch, že záujemcovia musia splniť určité podmienky. Poisťovňa Dôvera napríklad ponúka zľavu vo výške 200 eur na DNA testy, Union zase ponúka napríklad licencovanú pôrodnú asistentku a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ponúka benefit vo forme príspevku na laserovú operáciu očí.

  • Všetky benefity zdravotných poisťovní si môžete pozrieť na týchto odkazoch: DôveraVŠZPUnion

Netradičné benefity zdravotných poisťovní: Dôvera

Poisťovňa Dôvera napríklad ponúka zľavu vo výške 200 eur na DNA testy. Analýza má pomôcť odhaliť prípadné zdravotné riziká, lepšie pochopiť fungovanie organizmu či odhaliť športový potenciál. Zľava je určená pre všetkých poistencov bez ohľadu na vek. Test musí poistenec absolvovať len v spoločnosti DNA4fit, s ktorou poisťovňa v tomto prípade spolupracuje. Ceny testov bez zľavy sa pohybujú v rozmedzí od 299 eur do 599 eur. V ponuke je päť balíčkov DNA testovania. Výsledky v slovenskom jazyku sa posielajú do 40 dní.

Poisťovňa okrem toho ponúka okrem toho aj 15-percentné zľavy na knihy o stravovaní. Poistenci si môžu vybrať z viacerých titulov vydavateľstva Raabe. Podľa poisťovne v nich nájdu overené informácie od odborníkov na stravu, odporúčania od lekárov, zdravé recepty, jedálničky a informácie o konkrétnych potravinách. Recepty sú zostavené z bežne dostupných surovín a majú zohľadňovať potreby pri rôznych zdravotných komplikáciách. So zľavou si môžu poistenci kúpiť knihy o bezlepkovej diéte, redukčnej diéte, diéte pre diabetikov a pri ochoreniach pečene, odporúčaniach pre stravovanie a výživu u dospelých, o diéte pri ochoreniach žlčníka a pankreasu, diéte pri chorobách pažeráka, žalúdka a dvanástnika a o potravinovej a nutričnej gramotnosti.

Medzi benefity zdravotných poisťovní môžu patriť aj príspevky na rôzne rodičovské pomôcky. Dôvera v tomto prípade ponúka napríklad zľavu 25 percent na filter na kočík s názvom Babywagen Covid Filter. Ten podľa poisťovne poslúži všetkým bábätkám približne do jedného roku, ktoré väčšinu času trávia v kočíku. Filter je vyrobený z ochranného materiálu, ktorý je podľa Dôvery porovnateľný s respirátormi FFP2. Bábätká tak môže ochrániť pred vírusmi, baktériami, peľom, prachom a smogom. Môže slúžiť aj ako plášť proti dažďu.

benefity zdravotných poisťovní
Tradičné benefity zdravotných poisťovní, ktoré sú nad rámec zákona, ľudia už dobre poznajú (Ilustračné foto: Depositphotos)

Netradičné benefity zdravotných poisťovní: Union

Union zase ponúka napríklad licencovanú pôrodnú asistentku, ktorá bude budúcich rodičov navštevovať doma. Jej služby preplatí v plnej výške. Asistentka poskytne špecifickú zdravotnú starostlivosť počas tehotenstva, pred a po pôrode. Tento benefit zahŕňa sedem osobných návštev alebo online konzultácií pred pôrodom od 20. týždňa tehotenstva, dve osobné návštevy alebo online konzultácie zamerané na matku počas obdobia šestonedelia, ďalej dve osobné návštevy alebo online konzultácie zamerané na starostlivosť o novorodenca v domácom prostredí a tiež náklady spojené s prepravou pôrodnej asistentky do vzdialenosti 50 kilometrov. Služba sa poskytuje ženám od 20. týždňa tehotenstva.

Keďže Union predáva aj komerčné poistenie, novým poistencom v rámci neho ponúka zľavy na svoje produkty. Napríklad pri krátkodobom cestovnom poistení môže byť zľava na úrovni 30 percent a na celoročné 20 percent, pri poistení majetku a v rámci povinného zmluvného poistenia je to päť percent, poistenie ušlého zárobku či onkologických chorôb môže byť lacnejšie o 20 percent a úrazové poistenie ponúka so zľavou desať percent.

Medzi netradičné benefity zdravotných poisťovní sa môže zaradiť aj zľava 50 percent na analýzu vzduchu. Union pri tom spolupracuje so spoločnosťou Airlogy Labs, ktorá sa zaoberá analýzami ovzdušia a povrchov vo vnútorných priestoroch. Poistenec urobí ster, prípadne odber vzorky vzduchu. Vďaka analýze podľa poisťovne potom záujemca zistí, či jeho pracovňa, kuchyňa, alebo iné priestory neobsahujú škodlivé baktérie, huby, či iné nebezpečné mikroorganizmy. Okrem vyhodnotenia vzorky a jej rozboru služba obsahuje aj odporúčania na odstránenie pôvodcu problému a prípadnú konzultáciu s odborným personálom.

Netradičné benefity zdravotných poisťovní: VšZP

VšZP sa zase prezentuje tým, že ako jediná poisťovňa na trhu ponúka benefit vo forme príspevku na laserovú operáciu očí. Ide o pomerne vyhľadávanú metódu korekcie dioptrií prostredníctvom lasera. Laserová operácia by mala odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Požiadať o laserovú operáciu môžu poistenci pri výške dioptrií +1/-1 a do výšky 450 eur u zmluvných poskytovateľov. Ide o benefit v rámci takzvanej Peňaženky zdravia Maxi, v rámci ktorej musí mať poistenec vytvorenú skupinu, ktorú musia tvoriť minimálne traja a maximálne osem členov. Je určený rodinám a skupinám známych. V rámci skupiny môžu využiť benefity v hodnote 800 eur.

Novinkou je aj uvítací bonus vo výške 50 eur pre nových poistencov. Jeho výška môže byť vyššia, ak sa rozhodne prepoistiť celá rodina. Napríklad, ak ide o štvorčlennú rodinu, môže od poisťovne získať 200 eur. Bonus môžu ľudia využiť napríklad aj na bežne dostupné lieky na predpis aj bez predpisu, výživové doplnky, vitamíny či minerály a vybrané zdravotnícke pomôcky. Podmienkou na uplatnenie uvítacieho bonusu je absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára alebo pediatra.

Štátna poisťovňa ponúka aj príspevok na takzvané cestovateľské očkovanie. Očkovacie látky v tejto skupine je možné kombinovať do výšky 30 eur. Ľudia môžu získať aj príspevok do výšky 50 percent nákladov na vakcíny predpísané elektronicky, vydané v zmluvnej lekárni a aplikované lekárom na prevenciu žltej zimnice, japonskej encefalitídy, brušného týfusu a cholery. Platí to pre deti aj dospelých.