Po vlne zvyšovania úrokov zastavila ČSOB poskytovanie hypoték, ktorými sa majú refinancovať úvery z inej banky. Podľa informácií portálu Finsider banka neprijíma nové žiadosti o refinancovanie od 15. apríla. Refinančné úvery pritom v ČSOB doteraz tvorili približne polovicu všetkých žiadostí o hypotéky.

Hovorkyňa banky Anna Jamborová potvrdila, že v súčasnosti banka nevypracováva nové ponuky s účelom splatenia úveru z inej banky. „Aktuálne pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadosti o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery, nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti. Teda aby klienti mohli riešiť túto elementárnu potrebu bývania. Hneď, ako to bude možné, pristúpime k opätovnému posudzovaniu žiadosti o refinancovanie už existujúcich úverov k už zakúpeným nehnuteľnostiam,“ vraví A. Jamborová.

ČSOB podobne ako ostatné banky v poslednom období už viackrát zvýšila úrokové sadzby z hypoték. Naposledy tak urobila práve 15. apríla, keď prestala schvaľovať refinančné hypotéky. Najnižší úrok, za ktorý možno v súčasnosti získať v ČSOB hypotéku, dosahuje 1,5 percenta.

Ako ČSOB dvihla od 15. apríla úroky z hypoték

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky1,151,50
4 roky1,251,85
5 rokov1,251,85
10 rokov1,592,25
15 rokov1,592,45
20 rokov1,992,75
Uvedené sú minimálne úrokové sadzby, za ktoré banka ponúka danú fixáciu.

Minimálne úrokové sadzby, ktoré ČSOB ponúka, sú určené len pre žiadateľov, ktorí si nechcú požičať viac ako 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak niekto potrebuje viac peňazí, zaplatí vyšší úrok.

Zvyšovanie úrokových sadzieb znamená, že refinancovanie stráca na atraktivite. Podľa údajov Národnej banky Slovenska vo februári dosahoval priemerný úrok zo všetkých splácaných úverov 1,06 percenta. Priemerný úrok z novoposkytnutých úverov bol vtedy na úrovni 0,97 percenta. No aktuálne banky dávajú hypotéky s priemernou sadzbou okolo 1,5 percenta. Väčšina ľudí, ktorí už majú dlhšie hypotéku, tak majú v súčasnosti nižší úrok, než aký by mohli dostať, ak by svoj úver preniesli do inej banky.

Úver možno refinancovať aj za vyšší úrok, čo sa môže oplatiť tým, ktorým onedlho skončí fixácia a obávajú sa ďalšieho nárastu úrokov. Ak si niekto teraz prenesie úver do inej banky, dostane aktuálnu úrokovú sadzbu. V prípade, že by čakal na koniec fixácie niekoľko mesiacov či rokov, môže následne dostať ešte vyšší úrok.

Problém s refinancovaním za vyšší úrok spočíva v tom, že ak klientovi narastie splátka, nová banka musí znovu posúdiť jeho príjem. Ak by s tým mal niekto problém, môže si natiahnuť splatnosť úveru tak, aby sa mu splátka nezvýšila. No v takom prípade musí počítať s tým, že keďže bude úver splácať dlhšie, zaplatí banke aj viac na úrokoch.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: