Ceny pohonných hmôt v 8. týždni (19.02. – 26.02.) sa hýbali raz smerom nahor a raz nadol. Ceny nafty sa opäť dostali pod ceny benzínu na cenu 1,612 €/l a oproti minulému týždňu poklesli o 1,77 %, teda o 2,9 centa za liter. Ceny benzínu však pokračovali v miernom raste a vzrástli o 0,2 centu na liter, teda o 0,12 % a dostali sa na cenu 1,624 €/l.

Cena nafty môže ešte stúpnuť

Ropa sa medzitým taktiež pohybuje skôr do strany. V danom týždni poklesla o 2,2 % avšak v tomto týždni ju už naopak vidíme o 2,6 % vyššie na cene 83,74 dolárov za barel ropy Brent. V súčasnosti ropa nenachádza jasný smer, pretože vyhliadky dopytu sú hmlisté. Zásoby ropy v Spojených štátoch v minulom týždni vzrástli o 4,2 mil. barelov, čo bolo spôsobené hlavne nižšou výrobou destilátov. Ropa nebol tak dopytovaná rafinériami, ktoré podstupujú dlho odkladanú údržbu a taktiež sa spamätávajú z krutej januárovej zimy. Práve z tohto dôvodu fungujú iba na 81,5 % svojej kapacity, čo je pod sezónnym priemerom.

Slabšia výroba destilátov je taktiež aj v Rusku, keďže ruské rafinérie prechádzajú údržbami, avšak tu z dôvodu silnejšieho dopytu a pravdepodobne nedostatočným zásobám vláda zakázala vývoz benzínu na nasledujúcich 6 mesiacov.

Od kartelu OPEC+ sa očakáva, že ohlási pokračovanie dobrovoľných škrtov v produkcii ropy aj na ďalší kvartál, keďže cenový vývoj na rope nebol až taký pozitívny ako čakali. To by mohlo poskytnúť dolný limit pre potencionálny pokles cien ropy. Cieľom OPEC+ sú ceny ropy dlhodobo  v rozmedzí 80 – 85 dolárov za barel ropy Brent.

Na veľkoobchodných cenách v Rotterdame pozorujeme podobný vývoj ako pri maloobchodných cenách, kedy ceny benzínu po prvýkrát od septembra minulého roku prekonali ceny nafty. To naznačuje slabší dopyt práve po naftových produktoch v súčasnosti.

Dlhodobo však takýto vývoj neočakávam, keďže napriek slabému dopytu je práve segment nafty pod väčším tlakom, keďže prebiehajúce útoky na lode v Červenom mori a sezónne údržby v USA predstavujú skôr riziko pokračujúceho rastu cien práve nafty v EÚ, ktorá musí byť dovážaná. Trh však momentálne vidí slabý dopyt a z tohto dôvodu poklesli aj veľkoobchodné ceny nafty. Súčasný cenový vývoj bude určovaný ďalším vývojom dopytu, ktorý s príchodom sezóny môže ešte výraznejšie poskočiť. Na ďalšie týždne však ešte predpokladám, že ceny pôjdu mierne do strany, čo sa však môže rýchlo otočiť.

Cena nafty môže ešte stúpnuť

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB